Според информер, на сите ќе им се исплати отпремнина по основ на технолошки вишок.

Објавил: Стојче Бушин | 16 октомври, 2020 16:38

Власникот на телевизија ПИНК отпушта 150 вработени: Еве што е причината за таквата одлука

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Раководството на Пинк ТВ ќе отпушти одреден дел од вработените во следните 30 дена, дознава Информер!

Како што дознава Информер, се планира 150 од вкупно 1.110 вработени да бидат отпуштени во следниот месец поради непродуктивност и непосветеност на работата за која биле платени.

Според информер, на сите ќе им се исплати отпремнина по основ на технолошки вишок.

Пинк телевизија е основана на 16 септември1994 година како прва телевизија во Србија чија програмска шема се состојувала од исклучиво забавен карактер.

На почетокот вниманието се привлекуваше на серии и филмови од странска продукција и домашни забавни емисии, па од 2000 година почнаа со произведување на домашни ТВ Серии, како и остварување на појаки информативни редакции во земјата.

На телевизијата Пинк се емитуваат и домашни серии кои ги произведуваше Пинк, а тоа се Мешан брак и Љубов, навика, паника, како и најновата Љубов и омраза.

На оваа телевизија исто така се емитуваа и хрватски серии и теленовели, како Вила Марија, Љубов во офсајд, Обични луѓе, Заговор, и најновата Гордоста на Раткаеви.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Марко К. од Сремска Митровица е осомничен за сексуално злоставување на неговиот петгодишен син.

ХОРОР ВО СРЕМСКА МИТРОВИЦА: Татко сексуално го злоупотребил својот ПЕТ ГОДИШЕН СИН, откриени страшни повреди на детето!

Марко К. (30) е уапсен во Сремска Митровица за сексуален однос со неговиот петгодишен...

Најсериозна кандидатка за нов министер за енергетика и рударство е Зорана Михајловиќ, која досега водеше градежништво и инфраструктура и ова всушност би било нејзино враќање во енергетскиот сектор.

ОВА СЕ НОВИТЕ МИНИСТРИ ВО СРБИЈА: Вучиќ ја обнови владата со нови министри!

Одлуката на најсилната партија во Србија за формирање влада значително ќе ги измеша...

Имаме многу добра соработка со СПС на Ивица Дачиќ. Имавме нешто поинакви ставови за тоа како треба да изгледа во иднина, но јас ги прифатив предлозите на Дачиќ.

ВУЧИЌ ОБЈАВИ СО КОГО СНС ЌЕ ВЛЕЗЕ ВО ВЛАДАТА: Дачиќ ќе биде претседател на Собранието!

Српскиот претседател Александар Вучиќ и се обраќа на нацијата по завршувањето на седницата...