Ние немаме друг начин да го споделиме со вас она што допира со нас, освен да пишуваме на социјалните мрежи и еден помал дел од нас и во медиумите.

Објавил: Стојче Бушин | 20 март, 2020 14:58

ВЕДНАШ ПРЕЗЕМЕТЕ МЕРКИ: Влегуваме во италијанско сценарио, време е за вонредни мерки!

Фото/Текст извор: ©плус инфо

Во ред, другарки и другари, дами и господо од власта. Ве разбирам.

Но, очекувам и вие да ме разберете и мене и сите нас кои ги почитуваме мерките за социјално дистанцирање што ги предлагате, што не ве дружиме на вашите пресови и што не ви пишуваме пречесто, бидејќи претпоставуваме дека вашите телефони ионака „горат“ од поважни разговори, преписки и пораки.

Ние немаме друг начин да го споделиме со вас она што допира со нас, освен да пишуваме на социјалните мрежи и еден помал дел од нас и во медиумите.

Ќе потсетам. Не само јас, туку и многу други луѓе што ги следам во медиумите и на Фејсбук, освен што им дадоа безрезервна поддршка на здравствените власти и на министерот Венко Филипче, предупредивме дека се потребни поитни и порадикални мерки.

Меѓу тие луѓе, со кои јас лично се консултирам, има угледен епидемиолог, неколку лекари со долгогодишно искуство и неколку добро информирани лаици со способност да направат добра селекција на фактите од она што го читаат секојдневно и чија „лаичка експертиза“ (еве еден убав оскиморон) не треба да се потценува.

Овој долг вовед ми е неопходен, за да ви објаснам дека она што ќе го кажам во овој текст, всушност, се предлози и размислувања на умни и разумни луѓе, а јас ги сублимирам и ги пренесувам јавно тие предлози.

За кои треба да размислувате и да бидете отворени. Бидејќи за неколку дена, вие ќе постапите така како што предлагам во името на повеќе разумни луѓе – како што ги затворите училиштата ОТКАКО ние предоживме тоа да се стори, како што конечно некако го запревте (ако воопшто сте го запреле) „увозот“ на вирусот ОТКАКО јас и многу други баравме затворање на границите, како што конечно воведовте вонредна состојба ОТКАКО многу други тоа го побараа, а јас на претседателот Пендаровски јавно му соопштив дека нема 48 часа за размислување (и немаше).

Без оглед на сите можни реакции на овој текст, чувствувам дека во овој пресвртен момент има потреба ЈАВНО да ви се каже она што мора да ви се каже, без оглед колку тоа некого нервира. И ќе ви се каже!

Значи, бројките се страшни! Тие покажуваат дека степенот на зараза и степенот на локална трансмисија во Македонија се најголеми на Балканот (ја исклучувам Грција).

Тоа значи дека веќе сме во предворјето на т.н. италијанско сценарио. Тоа налага ВЕДНАШ да преземете мерки коишто се соодветни и овозможени со прогласената вонредна состојба. Време е за вонредни мерки!

Што значи тоа?

Пишува: Бранко Героски!

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Колумна

Сега Грција нема проблем, бидејќи Заев и Димитров „им го решија“ со потпис на преспанскиот – но проблем има Бугарија кој Заев и Димитров го прифатија, исто така со потпис на договорот за т.н. добрососедство.

Дурловски: За чии интереси работи владата на СДСМ?

Македонија е земјата која треба да се откаже од македонското малцинство во Бугарија...

После може нивниот Самка Ибраимовски да го изберат за претседател на СДСМ. Стојанче Цреп да им биде потпретседател и министер за одбрана.

ЛАТАС: Венко Филипче е единица мерка за корупција и непотизам

Помина денот на Власите, а техничкиот Оливер Спасовски не им го честиташе етничкиот...

Мизерни пакети за сиромашните, но нов мерцедес од 250 илјади евра за Заев, ваучери за оние со бедни плати, но стотици илјади евра за роднинскиот картел од непостоечкото СЈО.

Муртинскиот Минхаузен

Античката митолошка мудрост не учи дека не им се верува на Данајците дури и кога дарови...

Така што, „свети Филипче“, најди си друг начин за решавање на проблемот кој самите го создадовте, бидејќи овој лек што сега го предлагате е поопасен од самата болест.

ЈАНЕВСКИ: Карантинот за Рамазан Бајрам е класична местенка за Чулев и ВМРО-ДПМНЕ!

Веројатно не треба многу да се елаборира дека карантинот од сабота до вторник наутро,...