Во текот на минатата недела пријавени биле и 1 247 реинфекции, што споредено со неделата претходно е зголемување од 31,8 проценти.

Објавил: Македонка Димкин | 19 јануари, 2022 9:22

Влошена епидемиолошката состојба во земјава, расте бројот на новозаразени и реинфекции

Фото/Текст извор: ©магазин

Според извештајот на ИЈЗ во периодот од 10 до 16 јануари за една третина е зголемен бројот на нови случаи на ковид-19, споредено со претходната седмица кога биле дијагностицирани 11 123 лица позитивни на ковид, од 45 401 направени тестирања, а зголемен е и бројот на реинфекции кои во минатата недела биле пријавени 1 247, што споредено со неделата претходно е зголемување од 31,8 проценти

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во периодот од 10 до 16 јануари за една третина е зголемен бројот на нови случаи на ковид-19, споредено со претходната седмица кога биле дијагностицирани 11 123 лица позитивни на ковид, од 45 401 направени тестирања.

Од минатиот до понеделникот оваа недела, половина од заразените во земјава или 5 630 се од Скопје. Зголемување на бројот на заболени има кај сите возрасни групи, а најзастапена возрасна група кај инфицираните е од 30 до 39 години.

Во текот на минатата недела пријавени биле и 1 247 реинфекции, што споредено со неделата претходно е зголемување од 31,8 проценти.

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје покажува и дека во периодот од 10 до 16 јануари имало 55 смртни случаи од ковид-19, што е за 34,1 отсто повеќе од минатата недела. Најголем дел од нив се од Скопје (22) и се луѓе над 60 години.

На болничко лекување, пак, се 439 лица што е една четвртина повеќе во споредба со претходна недела.

Омикрон сојот во земјава е откриен во седум градови и тоа Скопје, Кавадарци, Тетово, Охрид, Кочани, Велес и Гевгелија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

По вчерашниот ден во кој ние пратениците бевме заклучени во пленарната сала по наредба на Талат Џафери веќе е кристално јасно дека Собранието не е е повеќе демократска институција туку институција заробена од еден автократ кој што си дозволува да се однесува како Собранието да е приватна своина, непочитувајќи никаков Деловник и пред се крши основни човекови права“, изјави Мицевски!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе поднесат интерпелација за Џафери

Интерпелација на претседателот на Собранието Талат Џафери ќе поднесат Пратеничката...

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата црква како рамноправна со другите

Ковачевски: Автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Премиерот Димитар Ковачевски, упати честитка по повод автокефалноста на Македонската...

Претходно шефот на државата упати честитка за ваквата одлука и порача дека ова е радосна вест за сите граѓани на земјава од православна вероисповед.

Пендаровски и Вучиќ со заедничка фотографија од Давос ја поздравија одлуката на СПЦ

Со заедничка фотографија во Давос македонскиот и српскиот Претседател Стево Пендаровски...

Од денеска шатори и вреќи за спиење пред владата, Независниот синдикат на професионални војници излезе на штрајк.

СО ШАТОРИ И ВРЕЌИ ЗА СПИЕЊЕ ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВОЈНИЦИ ИЗЛЕГУВААТ НА ШТРАЈК ПРЕД ВЛАДА

СО ШАТОРИ И ВРЕЌИ ЗА СПИЕЊЕ ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВОЈНИЦИ ИЗЛЕГУВААТ НА ШТРАЈК ПРЕД ВЛАДА! Од...