Џонсон бил сместен на интензивна нега поради „постојани симптоми на коронавирус“, јавува Даунинг стрит.

Објавил: Рејхан Бајрами | 6 април, 2020 22:00

ВЛОШЕНА СОСТОЈБАТА НА БОРИС ЏОНСОН: Британскиот премиер итно пренесен на интензивна нега!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Британскиот премиер Борис Џонсон е сместен на интензивна нега поради корона вирусот.

Премиерот не е прикачен на респиратор, но неговата состојба внимателно се следи, јавуваат британските медиуми.

Неговата здравствена состојба се влошила во текот на вечерта.

Џонсон бил сместен на интензивна нега поради „постојани симптоми на коронавирус“, јавува Даунинг стрит.

Неговата здравствена состојба се влошила во текот на вечерта, па затоа бил пренесен во единицата за интензивна нега по совет на доктор.

Британскиот премиер Борис Џонсон вчера беше примен на лекување в болница, десет дена откако неговиот тест за коронавирус се покажа позитивен, објави Би Би Си.

– Џонсон продолжува да има постојани симптоми на коронавирусна инфекција, истакна вчера портпарол на Даунинг стрит.

Тој објасни дека хоспитализирањето на Џонсон претставува „превентивна мерка“, преземена по совет на личниот лекар на британскиот премиер.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Појасни дека очекувањата се врз основа на сите податоци кои сега ги имаат: бројот на заболени, времето кога се дијагностицирани и мерките кои освен рестрикцијата на терен се спроведуваат во детална анализа на контактите и следните контакти, и дека на крајот на оваа неделата ќе има резултати.

Филипче: До крајот на неделава се очекува да имаме подобра слика за состојбата со коронавирусот

Прогнозите се дека ќе имаме поинаква многу подобра слика за состојбата со Ковид-19 во...

Алили најави дека родителите кои веќе ги запишале своите деца немале можност да контактираат со заразеното лице затоа што просторот за прием на ученици од основно училиште е посебен.

Прекинат уписот на првачиња во училиште во Тетово, наставник заболел од коронавирус

Во основното училиште „Истикбал“ во Тетово е прекинат процесот на запишување на учениците...

Бутел е една од општините каде бројот на заболени е висок,  но според митрополитот Петар, таа бројка која деновиве се презентира пред јавноста е од ифтарските вечери кои се одржувале во затворени простории.

Поповите против карантин за Задушница: Заболените се од ифтарите кои се одржуваа на затворено!

Во изјава за А1 Он митрополитот пелагониско-преспански Петар, кој е против да има карантин...