Колку што е поголема институционалната несреденост, толку повеќе се манифестира „слободната волја“ на владините структури, кои во паника и страв од изборниот крах кој ги очекува, веќе не бираат средства за пресметка!

Објавил: Катерина Крстиќ | 23 декември, 2019 20:05

ВМРО: Власта продуцира политичко насилство, ова ли е патот до Европа?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото лидер.мк

Политичкото насилство влезе во политичкиот живот на Македонија, а арсеналот на убедувања и застрашувања стана главно оружје за задржување на власта, вака реагира Комисија за локална самоуправа на ВМРО-ДПМНЕ!

Статусот наКомисијата го пренесуваме во целост…

Колку што е поголема институционалната несреденост, толку повеќе се манифестира „слободната волја“ на владините структури, кои во паника и страв од изборниот крах кој ги очекува, веќе не бираат средства за пресметка!

Политичкото насислтво влезе во политичкиот живот на Македонија, а арсеналот на убедувања и застрашувања стана главно оружје за задржување на власта!

Комисијата за локална самоуправа на ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува нападот врз поранешниот градоначалник Трајковски и бара итна истрага за него, како и одговор по чиј налог е извршено ова крвничкото насилство!?

Заслужува ли човек кој направил толку добрини и оставил толку проекти зад себе да заврши со ваков третман на политички монтирани судски процеси, за на крајот да заврши брутално претепан?!

Вака ли изгледа правиот пат кон Европа? Кој се дрзна да ја земе правдата во свои раце?! Малку ли ви беше тоа што обвинетите ги соочивте со невидени репресии од сите можни пори на општеството, па откако видовте дека не потклекнуваат и не можете да ги замолчите, посегнавте по брутални напади?!

Со овој невиден начин на водење на судски рочишта непознат за европското право, никогаш нема да изградите правна држава!

Наместо серизно да се однесувате кон опозицијата, вие повикувате на политички мегдан, на пресметка со неистомислениците, а тоа е и повеќе од јасен доказ дека врвот на оваа држава продуцира насилство!

Дали некој ќе одговара за насилството и дали некој го посети повредениот, дали владеачките партии и владините министри ќе ги осудат насилничките сцени…?

Нема политичка коректност додека навредувате, понижувате и претепувате невини луѓе и додека ја уништувате државата.

Ваквите настани никако не ве прават храбри ни на политички, ни на било кој друг начин! Ова само го открива вашето вистинско лице и фактот дека неистомислениците не само што ги сметате за противници, туку ги сметате и за непријатели спрема кои покажувате патолошка омраза!

Колку и да не сакате да признаете, свесни сте дека вашето време поминува и доаѓа време во кое секој што згрешил пред законите ќе одговара!
Доаѓа обновата со која Македонија предводена од чесни и честити луѓе ќе се приближи до вратата на ЕУ, од која вие нè оддалечивте за светлосни години!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ременски вели дека со Бојан Јовановски, таа се запознала сосема случајно во периодот кога тој сакал да и се заблагодари поради спасот на неговата мајка која работи во Труд и социјална политика.

Ременски: Боки го запознав случајно, ми се заблагодаруваше бидејќи ја “спасив” неговата мајка

Фросина Ременски, поранешната пратеничка и потпретседателка на Собранието, која ја...

На 88-годишна возраст, во неделата во Охрид почина Томислав Кичеец, доајен на адвокатурата во Охрид и Македонија.

Почина легендата на адвокатурата во Охрид и Македонија Томислав Кичеец

На 88-годишна возраст, во неделата во Охрид почина Томислав Кичеец, доајен на адвокатурата...