Од опозициската партија велат дека повеќе од 10 дена четири жени се наоѓаат во истражниот затвор Шутка осудени на нечовечки и нехуман третман кои се жртви на прогонот на премиерот Заев...

Објавил: Катерина Крстиќ | 11 јули, 2019 14:59

ВМРО-ДПМНЕ бара преиспитување на одлуките за притвор на сите осомничени лица

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

СДСМ ги злоупотребува институциите за политички прогон врз неистомислениците. Законите не важат за Рашковски, Дудуш и послушниците на Заев,стои во соопштението на ВМРО.

Македонија е единствена држава во Европа која што има политички затвореници кои се жртва на прогон на Зоран Заев. На Заев не му е доволно да нарачува обвиненија против неистомисленици па сега се изживува врз нив.Обвинителството и судството работата под диктат на Заев и СДСМ. Тоа најдобро го покажува и последниот случај каде што 8 обвинети во предметот Шпански скали се наоѓаат во притвор во истражниот случај со образложение дека ќе влијаат врз сведоците, а сведоците во досегашната постапка се уште не се изведени иако поминаа повеќе од десет дена.Политичкиот прогон стана секојдневие,велат од ВМРО.

Од опозициската партија ВМРО, велат дека бара преиспитување на одлуките за притвор на сите осомничени лица

Од опозициската партија велат дека повеќе од 10 дена четири жени се наоѓаат во истражниот затвор Шутка осудени на нечовечки и нехуман третман кои се жртви на прогонот на премиерот Заев, а единствена нивна вина е што ги извршувале своите работни задачи и дале мислење за предмет кој е во нивна надлежност.

Димитар Димовски кој е член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и Дејан Митовски, претседател на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Аеродром, се само дел од жртвите на заевизмот само поради тоа што ги обелоденија катастрофалните и криминални политики од страна на власта.Власта со злоупотреба на органите на прогонот сака да ги заплаши сите слободномислечки граѓани.Заев и неговиот криминален картел на власт се во паника поради слабиот рејтинг и знаат дека масовно ја губат поддршката од страна на граѓаните и со монтирани случаи ја дефокусираат јавноста.ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш преиспитување на одлуките за притвор на сите осомничени лица. Судството и обвинителството мора да се ослободат од спрегите на Заев и СДСМ и да носат одлуки исклучиво врз доказите и фактите, а не според желба на деспотот Заев и неговиот криминален картел, стои во соопштението на ВМРО.

Од таму велат дека со СДСМ и Заев на власт Македонија и граѓаните губат.

СДСМ и Заев наместо подобра иднина за граѓаните донесе само неправда, криминал и нечесност на секој чекор.Правната држава во Македонија ќе се врати кога СДСМ и Заев ќе си заминат.На Македонија и се потребни промени,стои во соопштението на ВМРО.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Покрај оваа одлука на Седницата на Советот за безбедност ќе се донесе и мерката да нема групирање на повеќе од 20 лица на одреден простор.

ЕКСКЛУЗИВНО: Вонредната состојба ќе се продолжи за уште две недели

 Канал 5 дознава дека вонредната состојба ќе се продолжи за уште две недели! Покрај...