Претседателот на ВМРО - ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, со порака го честиташе денот на Македонската револуционерна борба, која идеолошки се пресликала во партијата која ја води

Објавил: Мирко Бачиќ | 23 октомври, 2018 12:49

ВМРО – ДПМНЕ, наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

По повод денот на Македонската револуционерна борба, се огласи и претседателот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој на граѓаните им го честиташе празникот, чиј идеолошки наследник е токму партијата која ја води.

Претседателот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи им го честиташе празникот на македонските граѓани.

Од секој предизвик, искушение, ВМРО – ДПМНЕ, наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО излегувало посилно, похрабро и поодлучно.

ВМРО постои за Македонија и за нејзиниот народ, кој кревал глава секогаш кога е најтешко, и кога мракот најсилно надвиснал над нашата земја.

И секогаш новиот почеток значел нова надеж, нова искра. Македонци, граѓани на Република Македонија нека е вековит 23 октомври, Денот на Македонската Револуционерна Борба. – рече Мицкоски.

*Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Експерти од областа на безбедноста се едногласни во констатациите дека бегството на Груевски во конкретната ситуација е едноставно невозможно без знаење на Спасовски и Заев

Спасовски и Заев знаеле за Будимпешта

Речиси е едногласен ставот на експертите од областа на безбедноста, дека бегството...

Шефот на македонската дипломатија и државниот секретар, Димитров и Димовски оствариле средба со заменик амбасадорот на Унгарија, кој го поставил "вистинското" прашање

Димитров прими “дипломатско” кроше од Унгарија

По објавата на социјалните мрежи, лично од поранешниот премиер и актуелен пратеник,...

Бегството на Груевски доволна причина Јанева по одобрение на Кривичен суд да активира најмалку стотина барања за изрекување времена мерка притвор за случаите на СЈО

Спасовски и го отвори патот на Јанева за масовно приведување

Изјавата на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовси, дека нема вина кај органите...

Во правна држава за која знаеме дека е дотолку повеќе полициска, едноставно е невозможно првото име на "декадното режимско владеење" да не се знае каде е четири дена по ред

Бегството на Груевски, со “амин” на Заев и Спасовски?

Пред три години, во екот на политичката криза во Македонија, во јавноста провејува...