Блокадата, како што најавија, ќе трае се до распишувањето предвремени парламентарни избори. Најголемата опозициска партија најави дека и покрај блокадата на Парламентот, сепак ќе учествува во дебатата за ребаланс на буџетот.

Објавил: Мате Парлоф | 9 мај, 2022 17:03

ВМРО-ДПМНЕ од утре со активна блокада на Собранието се до распишување предвремени избори

Фото/Текст извор: ©слободна европа/магазин.мк

ВМРО-ДПМНЕ и коалициските партии донесоа едногласна одлука за започнување на блокадата на Собранието од утре.

Блокадата, како што најавија, ќе трае се до распишувањето предвремени парламентарни избори. Најголемата опозициска партија најави дека и покрај блокадата на Парламентот, сепак ќе учествува во дебатата за ребаланс на буџетот.

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на прес конференција истакна дека зад оваа одлука стојат четири причини – економија, здравство, образование и меѓународна политика.

„Активната блокада е последица, реакција на акцијата на Владата на Ковачевски, предводена од СДСМ и ДУИ, кои што не покажаа чувство за државност и одбија секаква можност за дијалог по најважните прашања во оваа држава“, изјави Мицевски.

Разговорот за датум за предвремени парламенатрни избори меѓу премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на најголемата опозициска партија Христијан Мицкоски, според Мицевски, е најдобро природно решение за решавање на проблемите во овие четири сегменти.

“Понудата на ВМРО-ДПМНЕ опфаќа решенија и разговор за предвремени избори не е шведска маса во која премиерот може да се служи само со работи кои нему му одговараат. Ова е процес кој што ќе трае и ние сме подготвени да одиме до крај, затоа што мораме да ја осигураме иднината на нашите граѓани“, рече

Собранието е првата институција која ќе биде под опозициска блокада, рече координаторот, а ребалансот на буџетот најавен за јуни нема да биде под опструкција од опозицијата.

„ Активно ќе бидат блокирани само штетните законски политики“ изјави Мицевски и додаде дека утре ќе го прецизира точниот број на закони кои треба да влезат во Собрание, а ќе бидат опструирани.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Две непознати лица пукаа од автоматска пушка„ калашњиков„ од автомобилот „ауди„ без регистарски таблици, кои паралелно се возеле со нивниот автомобил.

Ова беше најголемата љубов на Јелена Карлеуша – беше убиен 2000 година во својот автомобил АУДИ А-8

Зоран Давидовиќ, кој беше познат како Чанда, беше изрешетан 2000 година во својот автомобил...

“Нашата храброст го импресионира светот, нашата музика ја освојува Европа!
Следната година Украина ќе биде домаќин на Евровизија! По трет пат во својата историја. И верувам – не е последен.

Украина ќе биде домаќин на Евровизија, ќе се одржи во Мариупол, порача Зеленски

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски веднаш по победата на Украина на Евровизија...

Многумина веруваат дека ако се заречат дека на овој ден ќе одат на Духовден во манастирот Острог, нивната болест или болеста на некој нивни близок ќе исчезне „како однесена со вода“.

Денеска е Свети Василије Острошки- За многу години!

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) утре е 29 април, Св. Василиј Острошки. Свети...