Тие ќе ја започнат преку собир на отворено кај Антички театар во Охрид, кој треба да започне вечерва во 18 часот.

Објавил: Рејхан Бајрами | 27 септември, 2021 5:58

ВМРО-ДПМНЕ ја започнува својата изборна кампања во Охрид

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе ја започнат изборната кампања за претстојните локални избори од Охрид.

Тие ќе ја започнат преку собир на отворено кај Антички театар во Охрид, кој треба да започне вечерва во 18 часот.

Изборната кампања ќе трае 20 дена, а ќе заврши на 15 октомври на полноќ.

Додека пак караванот „Најдоброто за мојата општина“ СДСМ денеска ги започнува своите активности во рамки на кампањата за претстојните локални избори, соопшти СДСМ.

Денешниот централен настан е закажан во Битола во 20 часот, а претходно караванот ќе биде со граѓаните на Демир Хисар.

Во вторник караванот е во скопските општини Чаир и Кисела Вода, по што ќе следува предизборна конвенција на кандидатот за градоначалник и листата за советници за Град Скопје.

Караванот своите активности ги завршува на 15 октомври со голем граѓански настан во Куманово.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Огромна река народ од десетици илјади ги преплавуваат улиците во протестот против бугаризација на Македонија со предлогот на Европската Унија.

ПРОТЕСТИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ – ВЛАДАТА УТРЕ ЌЕ ГО УСВОЈУВА ПОНИЖУВАЧКИОТ ПРЕДЛОГ!

ПРОТЕСТИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ – ВЛАДАТА УТРЕ ЌЕ ГО УСВОЈУВА ПОНИЖУВАЧКИОТ ПРЕДЛОГ! Огромна...

Средбата е дел од низата планирани консултативни средби на Ковачевски со лидерите на опозицијата, како дел од широката консултација за предлогот на француското претседателство.

Почна средбата Ковачевски – Мицкоски во Клубот на пратениците

Почна средбата Ковачевски – Мицкоски во Клубот на пратениците! Во Клубот на пратениците...

„Ако Европа не е подготвена да не прими нас, цивилизираните Македонци на цивилизиран и достоинствен начин таму каде што ни е местото, а тоа е во Европа, ќе почекаме за кога ќе дојдат

Мицкоски пред почетокот на собирот пред Владата: Македонскиот идентитет пред и над сѐ

Лидерот на опозицијата ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пред почетокот на сенародниот...

Модератори на Отвореното студио се: Марија Митева портпарол и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски портпарол и Наум Стоилковски портпарол.

ВМРО-ДПМНЕ го почна протестот со отворено студио од пред владата

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, попладнево го почна протестот под мотото „Премногу...