Се очекува времето денес да биде сончево и топло со слаб ветер од североисточен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 29 до 37 степени. УВ=9

Објавил: Катерина Крстиќ | 1 јули, 2019 15:36

ВНИМАВАЈТЕ: До четврток жолта (алертна) фаза, температурите ќе достигнат и до 40 степени

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Од УХМР предупредуваат дека ериторијата на земјава денеска и во наредните два дена ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза.

Се очекува времето денес да биде сончево и топло со слаб ветер од североисточен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 29 до 37 степени. УВ=9

Од УХМР предупредуваат на жолта (алертна) фаза, температури, а во среда температурите ќе достигнат до 40 степени

Според информациите од УХМР наредните два дена под влијание на топол бран максималните температури насекаде ќе бидат над 30 степени, на повеќе места ќе надминат и 35.Како што предупредуваат во среда се очекува да достигнат 40 степени а УВ индексот ќе биде 9.

Во четврток се очекува температурите да достигнат до 38 миот степен, а во претпладневните часови се очекува локален пороен дожд и грмежи. УВ=8

Зголемената влажност на воздухот ќе придонесе да се има чувство дека температурите се повисоки од измерените. Од задутре до петок во попладневите часови ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи.

Од Министерството за здравство предупредуваат дека температурите се многу високи, и во текот на ваквите екстремно топли денови апелираат до граѓаните да останат во затворени климатизирани простории. Доколку немаат потреба да не излегуаат од своите домови, а доколку се на отворен простор во овој период, да најдат можност за почести одмори под сенка.Од Министерството за Здравство апелираат  хронично болните лица редовно да ја земаат пропишаната терапија, и постојано да се внесуваат течности.

 
 
 
 
 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Сите овие монтирани случаи и местенки, вклучително и за ова што сега очајно се повторува, издишаа како балон, затоа што за измислици не може ниту да има докази – ни изјави Заев.

Вице Заев за Фокус: Ова се измислици- Ме потсетува на времето од РЕЖИМОТ, времето на јавен отстрел на семејства и монтирани случаи во судството

Струмичкиот бизнисмен Вице Заев, брат на лидерот на СДСМ и експремиер Зоран Заев, реагира...

Министерот за здравство Венко Филипче денеска соопшти дека Комисијата за заразни болести, по повод новите препораки на Светската здравствена организација за ширењето на корона вирус, кој веќе има епицентар во Вухан заклучи дека нема простор за паника.

Од утре превентивни мерки во Македонија од корона вирусот

Од утре ќе се превземат превентивни мерки за коронавирусот и ќе се скенираат со термална...

Рускоска тврди дека тогаш на распит биле повикани Зоран Заев и неговиот брат, Вице, но поради немање докази случајот во 2018 е затворен.

Случајот беше затворен поради немање докази- се огласи Рускоска по новата бомба од „ЛА ВЕРИТА“

По објавената снимка во италијанскиот весник Ла Верита, насловен “Купопродажба на...

Постоечката документација во Обвинителството за борба против организиран криминал во Скопје поседува извадоци од снимени разговори од кои може да се заклучи дека експремиерот Зоран Заев заедно со неговиот брат Вице Заев, зборувајќи отворено на телефон, управуваат со развиена мрежа за купување гласови базирана на пари и уцени, со цел добивање гласови, посебно од Ромите кои живеат во Струмица.

„Ла верита“: Зоран Заев плаќал по 10 евра за гласови

Откако вчера објави скандал насловен “Купопродажба на гласови во Македонија” денеска...