Мерван Сулејмани е човекот кој инвестирал во изградба на дивоградбите на Матка

Објавил: Катерина Крстиќ | 15 март, 2019 11:22

Внукот на поглаварот на ИВЗ е дивиот инвеститор на МАТКА

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Како што пишува vecer.mk, Мерван Сулејмани или внукот на поглаварот на ИВЗ Реџеп Сулејмани е човекот кој инвестирал во изградба на дивоградбите кои никнаа на кањонот Матка.

Извори на ДУИ за вечер.мк потрдуваат дека тие се во роднинска врска и напоменуваат дека освен платформите, внукот на поглаварот на ИВЗ инвестирал и во други објекти на Матка.

Инаку Мервин Сулејмани бил близок со Блерим Беџети, градоначалникот на општина Сарај, од каде што како што пишува Вечер, нечујно минале сите камиони со материјалите за изградба на платформите, но и за други објекти, кои се носени по вода.

Инаку членовите на семејството Сулејмани биле повикани на средба за да објаснат што се случува на Матка, откако медиумите неколу денови активно објавуваа дека има дивогради во зона заштитена со закон, а на таа средба, тие не ја кажале вистината, напротив тврделе дека овие објекти се таму повеќе од 10 години. За потсетување, платформите на заштитеното подрачје на Матка никнаа преку ноќ, а се доградуваа со месеци.

Guardian минатата година го вброи кањонот Матка меѓу десетте најубави кањони во Европа кои се лесно достапни за авантуристите и нудат одлични погледи и добри патеки за шетање. Кањонот Матка е прогласен за споменик на природата и е заштитено подрачје од трета категорија, за нејзина заштитата се грижат 39 институции стои во студија на УНДП од 2010 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Заев како претседател на СДСМ и градоначалник на Струмица, според наведеното во документацијата, бил замешан во купопродажба на гласови во која исто така учествувал и брат му Вице Заев.

Нова Бомба од Ларис Гајзер: Во 2014 г, Заев бил дел од мрежа за изборни нерегуларности.

“Купопродажба на гласови во Македонија” Досие за Заев, омилениот премиер на ЕУ,...

Од Агенцијата за храна и ветеринарство за Фактор велат дека редовно земаат мостри за лабораториско испитување при увоз или при сомнеж, но дека вршат и инспекциски контроли на готови производи.

Не е само отпадот проблем, Македонија увезува и отпад од месо?

Само Лани Македонија увезла  речиси 9.000 тони или точно 8,9 милиони килограми машински...

Парите што останале во постојниот план, наменети за уривање дивоградби, се премалку за да се отстрани базата, која ниту Усеини нема во план да ја дислоцира, дознава „А1он“. Охрид не може да распише ниту тендер за избор на нова фирма бидејќи во буџетот има останато уште пари за уривање.

Охрид нема пари за да ја урне дивоизградената база на Усеини

Дивоизградената бетонската база во сопственост на бизнисменот и советник од Општина...

Тој, според пријавеното, се договорил и во Гостивар и платил една од договорените рати. Подоцна, скопјанката не се појавила на договорената средба во Скопје и не му се јавувала повеќе, по што сфатил дека е измамен.

„Дај ми пари и ќе ја вработам девојка ти“ – Гостиварец падна во рацете на измамнци!

Преку социјалните мрежи лесно можете да дојдете до измамници, таков пример се случил...