„Време е да се преземат превентивни мерки против заканата од овој вирус“, рече Меркел на прес-конференција во вторникот, по состанокот со премиерите на германските покраини, пренесува Ројтерс.

Објавил: Рејхан Бајрами | 20 јануари, 2021 10:39

ВОВЕДЕНИ НОВИ МЕРКИ ВО ГЕРМАНИЈА: Платно и шалови забранети како замена за заштитни маски во јавниот превоз

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Германската канцеларка Ангела Меркел и премиерите на 16 германски покраини се согласија да го продолжат времетраењето на „заклучување“ за повеќето продавници и училишта до 14 февруари, како дел од новиот пакет мерки против ширење на коронавирусот.

„Време е да се преземат превентивни мерки против заканата од овој вирус“, рече Меркел на прес-конференција во вторникот, по состанокот со премиерите на германските покраини, пренесува Ројтерс.

Според новите правила, на граѓаните ќе им биде забрането да носат маски од ткаенина или шалови како замена за маски во јавниот превоз, објавија претходно германските медиуми.

Иако бројот на новоинфицирани се намали во последните денови, падот на бројот на новоинфицирани во Германија мора дополнително да се забрза за да се спречи ризикот од ширење на нов вид на коронавирус.

Во последните 24 часа биле регистрирани уште 11.369 заразени со вирусот корона, вкупно 2,05 милиони и уште 989 мртви или вкупно 47 622 од почетокот на пандемијата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Авиони на израелското воздухопловство бомбардираа 130 цели на движењето Хамас во појасот Газа во последните три часа. Портпаролот на палестинската Црвена полумесечин,а Мухамед Абу Мусабих изјави за Ал Арабија дека во моментов нема безбедни места во Газа, додавајќи дека секторот од север кон југ е под континуирано гранатирање.

„Тајмс оф Израел“ цитираше висок израелски функционер дека војната во Газа „ќе продолжи со денови или недели, можеби и подолго“.

„Нападите врз Газа ќе бидат извршени со максимална сила и во најголем обем, дури и ако тоа е на штета на израелските граѓани кои се затворени таму“, додаде тој.

Израелска армија: Ја презедовме контролата на целиот граничен појас со Газа

Портпаролот на израелската армија Даниел Хагри изјави дека армијата е во состојба...

Претседателот Володимир Зеленски во своето ноќно видео обраќање вети дека Украина на крајот ќе ги врати градовите што ги изгуби од почетокот на сеопфатната инвазија на Русија на 24 февруари.

Руски проектили погодија станови во Киев

Повеќе експлозии одекнаа во станбена населба во украинскиот главен град рано на 26...