Во попладневните часови конвој на воени возила придружуван од полицијата се упати кон Шид.

Објавил: Едмонд Бекири | 16 мај, 2020 23:55

ВОЕНА ПОЛИЦИЈА ВО ШИД: Погледнете како специјалните сили вооружени до заби влегуваат во логорите на мигрантите!

Фото/Текст извор: ©kurir.rs магазин.мк

Специјалните единици на српската армија ја презедоа безбедноста на мигрантскиот центар во Адашевци, а во тек е и безбедноста на другите центри за мигранти во Шид и Принцивац.

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Александар Вучиќ, нареди итна употреба на српската армија со цел да се заштити безбедноста на граѓаните на Шид од мигрантите.

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Александар Вучиќ, нареди итна употреба на српската армија со цел да се заштити безбедноста на граѓаните на Шид од мигрантите.

Претседателот Александар Вучиќ денеска потврди дека воената полиција ќе обезбеди три контролни пункта за мигрантите во станиците Шид – Адашевци, Принципчац и Шид, да преземе целосна контрола врз ситуацијата и да обезбеди сигурност и безбедност за сите граѓани, затоа што, како што вели, тие се чувствуваат несигурни и дека мора да заштити.

„Дејствував во согласност со проценките на нашите безбедносни органи и барањата на граѓаните на Шид.

Воената полиција, која им припаѓа на нашите специјални единици, ќе ги окупира сите три точки, ќе преземе целосна контрола и ќе обезбеди сигурност за нашите граѓани. Имате ситни кражби, рации, луѓето се чувствуваат небезбедно, а ние мора да им гарантираме мир на нашите граѓани и тоа ќе го сториме, рече Вучиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Мислам дека светот за 6 месеци се промени со голема брзина, отколку во претходните 20-30 години.

СВЕТОТ ПОСЛЕ КОРОНА ВИРУСОТ: Вучиќ- Светот се промени повеќе за 6 месеци отколку во последните 20 години

Меѓународната конференција „Светот после корона вирусот“ започна во Белград, во...

Авиокомпанијата го прекина сообраќајот кон средината на март, додека дел од возниот парк продолжи да лета, но не во патничкиот сообраќај, туку во транспортот на медицински материјал.

АВСТРИЈСКАТА АВИОКОМПАНИЈА СТАРТУВА ЛЕТОВИ: Од 15 јуни ќе започнат летови до 37 дестинации!

Од 15 јуни австриската авиокомпанија AUA ќе ги обнови закажаните летови кои беа прекинати...