Нашите посветени професионалци од екипите на НОРАД и ВЕРЦЕКОМ ги напуштија своите домови, се збогуваа со нивните семејства и изолирани од сите.

Објавил: Едмонд Бекири | 29 март, 2020 15:10

Воениот врв на САД поради КОРОНА се забарикадира во бункер под планина: Овој комплекс е најсигурно место на земјата(видео)

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/24sata.hr магазин.мк

Дел од командата за национална безбедност на американската армија во северна Канада ќе бидат изолирани во бункер на планината Чајен во Колорадо, во близина на Колорадо Спрингс, бидејќи коронавирусот се шири низ целата земја.

„За да се осигураме дека можеме да ја браниме својата татковина и покрај оваа пандемија, нашите командни и контролни екипи овде во центарот се поделија на повеќе смени, а делови од нашиот тим започнаа со операции од„ Чајен Маунтен Ер “, создавајќи трет тим на алтернативна локација“, рече генералот на воздухопловните сили Теренс О’Шугуси, шеф на Северната команда на САД и НОРАД.

„Нашите посветени професионалци од екипите на НОРАД и ВЕРЦЕКОМ ги напуштија своите домови, се збогуваа со нивните семејства и изолирани од сите со цел да осигурувајќи се дека можат да застанат за нашата земја секој ден. Тоа секако не е оптимално, но апсолутно е неопходно и соодветно со оглед на ситуацијата “, додаде тој.

Командата презеде такви чекори за да се обезбеди дека персоналот може да ја следи пандемијата COVID-19 на дневна основа, бидејќи болеста се шири низ целиот свет и низ целата земја, вели О’Шунси.

ВЕРЦЕКОМ и НОРАД зафаќаат 30 проценти од просторот во Колорадо.

Доколку вработените во бункерот се разболат, постои трет тим на високи воени службеници кои работат на друга тајна локација.

На почетокот на оваа недела морнарицата забележа неколку случаи на коронарни инфекции меѓу екипажот на своите носачи на авиони Нимик со седиште во Пацификот.

Персоналот на НОРЦОМ и НОРАД сега е во изолација, а оние што работат таму веројатно нема да ги видат семејствата некое време со оглед дека борбата против вирусот најверојатно ќе трае со месеци, ако не и со години.

Пентагон соопшти дека на другите воени службеници нема да им биде дозволено да влезат во бункерот во Чајни заради стравувањата дека СОВИД-19 ќе се пробие во комплексот каде може да се прошири брзо.

Најбезбедно место на Земјата

Базата НОРАД се наоѓа зад оклопната врата од 23 тони и е веројатно најбезбедното место на Земјата. Работата на базата започна во 1960 година кога серија тунели, кои денес се полни со високо-технолошки надзор и опрема за набудување.

Бункерот се наоѓа на околу 600 метри под планината и може да биде запечатен со две огромни врати од бетон и челик, дебели еден метар.

Срцето на комплексот е мрежа од шест тунели ширина до 12 метри и висока три ката. Тие поврзуваат 15 згради направени од челични плочи, изработени на масивни извори кои апсорбираат шок од нуклеарна експлозија или земјотрес.

Гранитот и челикот исто така ја штитат електрониката од разорните електромагнетни пулси кои произведуваат нуклеарни експлозии.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа