Се отвара истрага за несреќата кај Ласкарци

Објавил: Узунов Бобан | 14 март, 2019 11:17

Возачот на автобусот возел со 99 км на час, тахографот бил манипулиран

Фото/Текст извор: ©магазин

Обвинителството денеска поведе истражна постапка за шест лица за автобуската несреќата кај Ласкарци, во која загинаа 15 граѓани. Меѓу осомничените е и возачот, за кој обвинителот Сашо Рајчев истакна дека водел со недозволена брзина односно со 99 км на час.

Обвинителот откри и дека би манипулиран тахографот на автобусот, односно уредот кој ја мери брзината со која се движи возилото односно бил наштиман да покаже помала брзина.

-Вештачењето покажа дека главна причина за несреќата се неисправноста на уредите за сопирање на автоубост и поголемата брзина на возење над дозволената поради што изгубил контрола врз автобусот. Возачот возел 99 километри на час, а дозволената брзина е 80 километри- рече Рачев.

Меѓу приведените е и сопственикот на Дурмо Турс, но и вработени во фирмата кои го вршеле техничкиот сервис на автобусот.

-Иако бил утврден технички проблем со сопирачките, сепак автобусот добил сертификат за да превезува патници, рече Рајчев.

За сите приведени обвинителството бара притвор, што значи дека набрзо ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка.

Автобуската несреќа се случи на 13-ти февруари на автопатот Скопје-Тетово, во близина на селото Ласкарци, при што животот го загубија 15 лица, а многу други беа повредени, полицијата приведе 6 лица.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Според Илиевски, тврдењата на Вучиќ за реализација на „македонско сценарио“ во Србија се класична демагогија и дезинформации.

Илиевски: „Ако Вучиќ го сака Груевски, нека појде Будимпешта и нека се напијат кафе заедно“

Претседателот на Партијата на Македонците во Србија, Горан Илиевски вчера во гостувањето...

„Русија ја призна Република #Македонија под нејзиното уставно име пред повеќе од 26 години и својот став не го менува”, стоеше на официјалниот твитер-профил на руската амбасада во Скопје,

Русија го призна новото име Република „Северна„ Македонија

Министерството за надворешни работи на Руската Федерација денеска соопшти дека Русија...

Како вокална поддршка Тамара ќе ги има извонредните гласови на Антониа Гиговска, Александра Јанева и Васил Гарванлиев.

На евровизиската сцена Тамара ќе настапи со уште две прекрасни дами (ФОТО)

Тамара Тодевска на 16 мај ќе ја претставува нашата земја на сцената на „Евровизија“...

Распишани се два тендера во висина од по 211 000 евра за авио билети и хотелско сместување на пратениците во наредните две години. 

Собранието ќе потроши 422 илјади евра за хотелско сместување и авиобилети за пратениците

Распишани се два тендера во висина од по 211 000 евра за авио билети и хотелско сместување...