Од раните утрински часови укинати се и забраните за сообраќај на премините Плетвар, Стража, Пресека, Буково и Ѓавато.

Објавил: Стојче Бушин | 2 април, 2020 9:12

ВОЗЕТЕ ВНИМАТЕЛНО: На повисоките места и низ клисурите има остатоци од кашест снег на коловозите

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Според информација од ЈП Македонија пат, од 08:10 часот укината е забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар.

Од раните утрински часови укинати се и забраните за сообраќај на премините Плетвар, Стража, Пресека, Буково и Ѓавато.

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани и по влажни коловози. На повисоките места и низ клисурите има остатоци од кашест снег на коловозите. АМСМ во овие временски услови препорачува исклучително внимателно управување со возилата и одржување на поголемо растојание меѓу истите.

ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични премини за влез во државата за странски државјани, патници и возила, освен за транзит на товарни возила, за претставници на дипломатскиот кор и тие кои што ќе добијат соодветна дозвола од страна на МВР, а по претходно добиено мислење од страна на главниот координативен штаб.

ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Сообраќај

Автобусите ќе возат по саботен возен ред, со исклучок на линиите 9, 19, 20 и 23 кои ќе сообраќаат по редуциран делничен возен ред

Важно соопштение од ЈСП: Автобусите ќе сообраќаат без временски ограничувања!

Јавното сообраќајно  претпријатие денеска преку соопштение информираше дека од...