Според српските медиуми деталите од убиствата се толку монструозни, како да ги извршувале по примерот на касапите од Исламската држава.

Објавил: Перо Милчин | 7 март, 2021 11:01

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Прикажани обезглавени тела со траги на тортура и малтретирање, дело на групата на Беливук

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

По седницата на Советот за национална безбедност, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, покажа фотографии кои докажуваат злосторства за кои е осомничена криминална група предводена од Вељко Беливук, наречен Веља Неволја.

Вучиќ претходно истакна дека истрагата е проширена и за четвртото убиство и дека се собираат докази за „петтото, шестото и седмото убиство“, а потоа беа покажани фотографии на кои се гледаат телата на убиените, за чии ликвидации се сомничи групата на Беливук.

На првите слики беше прикажано оружје а особено снајперската пушка, а потоа беа прикажани ужасни фотографии од осакатени тела, тела без глави и слика на отсечена глава!

Според српските медиуми деталите од убиствата се толку монструозни, како да ги извршувале по примерот на касапите од Исламската држава.

Не донесовме одлука да објавиме снимки од извршувањето на убиствата. Имаме слики и снимки каде што лицата се препознаваат и тоа го сокривме. Ќе видите две лица ликвидирани на брутален и монструозен начин, рече тој пред да ги покаже фотографиите.

Зборувајќи за аферата со прислушувањето, претседателот на Србија рече:

Беа документирани 1272 разговори, и кој знае уште колку ги имаше. За мене е важно и горд сум што немаше ништо криминално во ниту еден од тие разговори.

Ме прислушуваа дури и кога бев во опозиција. Те лажат дека разговарав со криминалци. Еден од „криминалците“ со кој зборувам е Вулин, еден беше Весиќ “.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Според објавените резултати, актуелниот претседател Александар Вучиќ освоил најмногу, односно 58, 59 отсто од гласовите или 2 157 008 гласови, а ова е целосната прелиминарна листа која ја објави РИК, а пренесоа српските медиуми:

КОНЕЧНИ РЕЗУЛТАТИ: Вучиќ доби 58,59 отсто од гласовите

Републичката изборна комисија (РИК) ги објави прелиминарните резултатите од парламентарните...

„Србија ќе треба да одлучи како и на кој начин ќе функционира во иднина. Што се однесува до партијата што ја водам, не се сомневам дека ќе се разговара за сите политички фактори, бидејќи нè очекуваат тешки времиња. За оние на кои се им е лесно во кампањата, сигурно нема да има место во Владата. Тоа се однесува на Владата на Република Србија и градската власт“.

Тој ги објави и резултатите на СНС за парламентарните избори.

„Имаме попрецизни податоци и избори од Косово и Метохија, најголем дел имаме и од странство. Списокот Заедно можеме се освои 44% од гласовите, листата За обединета Србија 13,6, листата Ивица Дачиќ 11,4, Милош Јовановиќ 5,3, Мора 4,7 и 3,8 Заветници и Двери“, рече Вучиќ и се осврна на резултатите од претседателските избори.

Вучиќ со рекордна победа: “Продолжуваме да работиме за Србија”

„Успеав да направам нешто што никој во Србија досега не успеал да го направи. Јас сум...

Новинарот Саша Миловановиќ од српски Телеграф во емисијата на ТВ Пинк изјави дека, според неговите неофицијални информации, Александар Вучиќ освоил 61 отсто од 25 отсто од обработените примероци!

Вучиќ со рекордно водство на изборите во Србија: Објавени првите неофицијални резултати

Објавени се и првите неофицијални изборни резултати врз основа на 25 отсто од обработените...