Таа таму била вработена со договор на дело иако во моментов е редовен однос во ГТЦ Скопје.

Објавил: Весна Петровска | 23 јануари, 2020 18:20

Вонбрачната партнерка на Курто Дудуш како претседател на Советот на Општина Шутка си ја вработила мајка си иако таа не се појавува на работа

Фото/Текст извор: ©курир.мк

Фатима Османовска претседател на Советот на општина Шуто Оризари која истовремено е вонбрачен партнер на Курто Дудуш откако станала претседател на Советот ја вработила својата мајка Наргизе Османова во основното општинско училиште „Браќа Рамиз Хами“, објави Курир.мк

Таа таму била вработена со договор на дело иако во моментов е редовен однос во ГТЦ Скопје.

Директор на училиштето во кое е вработена мајката чиј зет е Дудуш е Алвин Салимовски поставен директно од Курто Дудуш.

Мајката на Фатима во период од 24-25 месеци се стекнала со 300 илјади денари пари со кои е оштетен буџетот на општината Шуто Оризари.

Нејзиниот месечен надоместок е 12.312 денари и работи како хигиеничарка додека нема работено ниту еден ден во истото училиште.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој прокоментира за трговската ознака, и вели дека ние треба да бидеме многу понастојчиви и политички, не само правно. Потсетува дека за тоа е формиран тим од експерти од двете страни, кој треба во рок од три години да донесе решение за ознаките за се што се извезува од нашите две држави во светот.

Пендаровски: На албанците името Македонија, идентитетот и јазикот македонски, не им значи!

Претседателот на државата Стево Пендаровски вчера во интервју за емисијата Само вистина...

Златев за пример го посочи Доналд Трамп кој ги обвинува медиумите кои се критички настроени кон него и неговата политика. Се расправа со „CNN“, се расправа со „New York Times“, ги обвинува за ширење на „Fake News“.

Златев: Реагираат на мене бидејќи им ги откривам скандалите!

Новинарот иглавен и одговорен уредник на порталот ЕкономскиЛидер, ЉупчоЗлатев, во...

Не обвинија само поради тоа што си ја сакаме Македонија. Секој ден сме бомбардирани со лажни вести и афери.

Мизрахи: Ќе ставиме крај на ЗАЕВИЗМОТ- не обвинија бидејќи си ја сакаме МАКЕДОНИЈА

Разрешената министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи на социјалните...