Времето во претпладневните часови ќе биде сончево со мала облачност додека во попладневните а локално и во вечерните часовиќе има зголемена облачност и ќе биде нестабилно облачно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Објавил: Рејхан Бајрами | 25 август, 2019 8:54

ВОНРЕДНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: НЕВРЕМЕ со ГРАД доаѓа кон Македонија!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Македонија ќе се наоѓа под влијание на нестабилна но и многу топла и спарна воздушна маса која ќе условува нестабилно и многу спарно време.

Времето во претпладневните часови ќе биде сончево со мала облачност додека во попладневните а локално и во вечерните часовиќе има зголемена облачност и ќе биде нестабилно облачно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално поради загреаната атмосфера и исполнета со енергија процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ проследено со поинтензивен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и со појава на град.
Во ваква ситуација односно во случај на појава на електрични празнења на граѓаните ги советуваме да не претстојуваат на отворен простор и под осамени дрвја. Сепак и понатаму ќе биде многу топло па така максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 38 степени но поради зголемената влажност во воздухот и спарината која ја имаме истите ќе се чувствуваат како да се повисоки од реално измерените.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Утре и тоа особено претпладнето врнежи ќе има во најголем дел од државава, на ниските места ќе има врнежи од дожд, на повисоките места и на планините врнежите ќе бидат од снег.

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Од утре дожд и снег низ цела држава

До крајот на денов облачноста постепено ќе се зголемува а особено навечер и во текот...

Во среда локално ќе има повеќе облачност во текот на денот, во вечерните часови на запад ќе има услови за повремен локален дожд и снег на планините.

ПРЕСВРТ НА ВРЕМЕТО: Студен и влажен бран се движи кон Македонија

До крајот на денов ќе имаме сончево и натпросечно топло време, ќе дува слаб до умерен...

Ова е денот за кој се обврзав пред моите соработници, пред партијата кон која три години тие истите водат прогон. Пред народот кон кој сакаат да го избришат.

МИЦКОСКИ: Ова се три години на свиткана кичма, сменето име, избришан идентитет

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски попладнево на прес-конференција изјави дека...