Најново метео

Објавил: Перо Милчин | 17 септември, 2022 0:08

ВОНРЕДНА МЕТЕО ВЕСТ: ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ И ОБИЛНИ ВРНЕЖИ ВО СЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ ОД ЗАПАД И СЕВЕРОЗАПАД ЌЕ ЈА ЗАФАТАТ МАКЕДОНИЈА!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од запад и северозапад во следните часови и тоа од западните предели ќе започнат поројни врнежи од дожд. Локално ќе биде и нестабилно со грмежи и СИЛЕН ВЕТЕР. Според последните податоци најмногу врнежи ќе има во западните предели каде локално ќе наврнат над 30 л/м2 воден талог.

Локално ќе има услови за појава на ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ проследено со обилен пороен дожд кој може да услови локални поплавувања, олуен ветер, силни и чести електрични празнења и со услови за појава на град.

Нестабилно со врнежи и грмежи, како и со повремено засилен ветер ќе биде и во Скопскиот регион.

Од недела, па во текот на следната седмица поради продор на МНОГУ ПОСТУДЕН воздух од север температурите ќе опаднат дури за околу па и за повеќе од 10 степени. Во недела ќе дува и засилен северен ветер. Исто така од недела во текот на денот па се до вторник времето ќе биде претежно стабилно. Нова промена барем одсега гледно ќе има во среда кога е можен и првиот снег за оваа сезона на највисоките планински врвови во Македонија.

Снег овој викенд ќе падне и на највисоките планински места во регионот.

НАПОМЕНА: Во случај на појава на НЕВРЕМЕ во следните часови препорачуваме КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ.

Температурите од недела ќе бидат под просекот за овој период од годината и истите ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 23 степени, додека во текот на следната седмица наутро ќе биде и доста свежо, па дури и СТУДЕНО со минимални температури кој на многу места ќе се спуштат и под 10 степени, а понекаде дури и под 5 степени.

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

нализа околу ова следува овие денови.

Во Скопје и околината исто така времето ќе биде стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност.

СВЕЖИ УТРА, ПА ПОВТОРНО НАТПРОСЕЧНО ТОПЛО ВРЕМЕ – НОВА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО ОД НЕДЕЛА! ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ НАЈНОВИТЕ ДЕТАЛИ…

Од денес, па се до петок следува период на стабилно, суво и сончево време со мала до...

Локално и тоа особено во источните и југоисточните предели процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ, проследено со обилен пороен дожд, електрични празнења. силен ветер и услови за појава на град.

КРАТКОТРАЈНА НЕСТАБИЛНОСТ ВО ТЕКОТ НА НОЌТА НЕДЕЛА КОН ПОНЕДЕЛНИК – ПРЕТЕЖНО СТАБИЛНА И СУВА НАРЕДНА СЕДМИЦА!

Денес ќе имаме претежно стабилно и суво време, додека доцна попладне и навечер, како...