Максималните дневни температури на воздухот и понатаму ќе бидат МНОГУ ВИСОКИ и ќе се искачуваат во интервалот од 31 до 38 степени.

Објавил: Рејхан Бајрами | 23 август, 2019 20:36

ВОНРЕДНА НАЈАВА НА ВРЕМЕТО: Пороен дожд, грмежи и засилен ветер!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Од утре па се до вторник нашата територија ќе биде под влијание на МНОГУ ТОПЛА воздушна маса од југ, во исто време ќе бидеме и под влијание на нестабилна воздушна маса која особено во попладневните часови ќе условува зголемена облачност и развој на нестабилност која ќе биде проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално поради загреаната атмосфера има услови процесите да бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и во форма на НЕВРЕМЕ проследено со поинтензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер како и со појава на град.

Максималните дневни температури на воздухот и понатаму ќе бидат МНОГУ ВИСОКИ и ќе се искачуваат во интервалот од 31 до 38 степени.

Поради релативно високата влажност на воздухот но и поради нестабилноста понатаму ќе растат условите за позначителна спарина која особено кај метеопатите може да создава и здравствени проблеми.

Исто така во атмосферата се наоѓа и незначително количество на Сахарска прашина и песок па така таму кај што ќе се појават врнежите дожот ќе остави траги на нечистотија.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и од северозападен правец. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 25 степени.

ДЕТАЛНО МЕТЕО: Од недела температурите на воздухот ќе бидат во пораст

Во текот на денешниот ден ќе имаме променливо облачно време со сончеви периоди. Од...

Ќе дува умерен, особено Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец, максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 25 степени.

ВРЕМЕТО ВО СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Нестабилно со услови за дожд и грмежи!

Во текот на денешното претпладне ќе има повеќе сончеви периоди. Попладне ќе биде променливо...

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со услови за локален, краткотраен и слаб дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец, максималната дневна температура се очекува да се искачи до околу 22 степени.

Денеска и утре дожд и ветер- од средината на неделата затоплување на времето!

До крајот на денов, времето во државава ќе биде променливо облачно со повремен локален...

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 23 степени, што значи и понатаму ќе бидат под просекот за овој дел од годината!

Нестабилно време се очекува пороен дожд: Услови за ретка појава на град!

Денес особено од пладневните часови па натаму на повеќе места ќе биде нестабилно со...