Локалната полиција наведе дека непознати напаѓачи синоќа отвориле оган во пицерија, а според очевидци тие веднаш побегнале со велосипед од местото на инцидентот.

Објавил: Рејхан Бајрами | 10 ноември, 2019 20:08

ВООРУЖЕН НАПАД ВО МАЛМЕ: Убиено 15 годишно момче, друго лице се бори за живот!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

15-годишно момче е убиено, а уште еден тинејџер е тешко повреден во оружен напад на плоштад во градот Малме, соопшти денеска шведската полиција.

Доцна синоќа непознати напаѓачи отвориле оган во пицерија, а според очевидци тие веднаш побегнале со велосипед од местото на инцидентот, соопшти локалната полиција.

Нападот се случил само неколку минути по експлозија на бомба, која е поставена под автомобил во друг дел на Малме.

Полицијата се уште не потврдила дали двата инцидента се поврзани и се уште не ги идентификувала осомничените во двата случаја.

15-годишно момче е убиено, а уште еден тинејџер е тешко повреден во оружен напад на плоштад во градот Малме, соопшти денеска шведската полиција.

Шведска: Бомбашките напади и експлозиите се зголемени за 45 проценти во 2019 година

Шведската полиција соопшти дека бројот на инциденти со експлозии и бомбашки напади во Шведска од јануари до јули оваа година е зголемен за 45% во однос на истиот период во 2018 година.

Според статистиката која е објавена од полицијата покажува дека Шведска забележала вкупно 83 експлозивни инциденти во периодот од јануари до јули, број кој се зголемил на 120 година оваа година, пренесува шведскиот весник Дагенс Нихер.

Претходната година во оваа земја беа забележани вкупно 157 експлозии според Дагенс Нихтер, додека други групи како што е Советот за спречување криминал БРÅ известува за 108 уништувања од експлозии во 2018 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Ќе го паметиме како некој кој беше омилен во друштвото, ведар и позитивен, спремен да помогне секому и да мотивира, се наведува во соопштението на Математичката гимназија.

СРБИЈА ЖАЛИ: Почина Михајло Спориќ(22) еден од најдобрите млади српски физичари!

Михајло Спориќ, еден од најдобрите млади српски физичари и студент на универзитетот...

Френсис Викторија Гарсија (19)пронајдена е мртва во саботата рано утрото во својот автомобил на покривот од една гаража, пренесува Њујорк пост.

ИМАЛЕ ГРУБ СЕКС ВО АВТОМОБИЛОТ А СЕГА Е ОБВИНЕТ ДЕКА ЈА УБИЛ ДЕВОЈКАТА ВО ТЕКОТ НА СЕКСОТ!

Момче од Њу Џерси е обвинето поради убиство на девојката, која умрела во текот на грубиот...