Според информациите на БИЛД, двајцата осомничени во областа Абенсберг биле фатени во околу 19:30 часот, скоро цел час и половина после дојавата во полиција за пукањето.

Објавил: Сара Фемина | 3 октомври, 2019 18:16

ВООРУЖЕН НАПАД НА СРБИ ВО ГЕРМАНИЈА: Албанци убиле србин на паркинг, уште еден е тешко ранет!

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

39-годишен Србин е убиен на паркинг во Германија, а другиот е тешко повреден на друго место во истиот град. После пукањето во баварскиот град Абенсберг полицијата уапси двајца осомничени Албанци, објави Курир.рс.

Според информациите на БИЛД, двајцата осомничени во областа Абенсберг биле фатени во околу 19:30 часот, скоро цел час и половина после дојавата во полиција за пукањето.

Според информациите на БИЛД, двајцата осомничени во областа Абенсберг биле фатени во околу 19:30 часот, скоро цел час и половина после дојавата во полиција за пукањето.

Како што пишува курир.рс, двајцата мажи наводно биле нападнати пред трговскиот центар во Абенсберг. Во нападот биле испукани неколку куршуми, а 39 годишната жртва умрела на паркингот.

Осомничените избегале со автомобил – изјавија од полицијата.

16-годишната Карина Шафер се наоѓала во трговскиот центар со своето момче и за германскиот БИЛД дала изјава:

-Сакавме само да купиме игра. Кога стигнавме, многу полициски автомобили веќе стоеја пред супермаркетот. Настана паника, никој не беше изоставен“, рече Карина.

Во меѓувреме, на друго место во градот со 14.000 жители дошло до друг напад.

Главниот инспектор Томашко изјави:

„Триесет минути подоцна стигна уште еден итен повик од Абенсберг. Пред куќа бил застрелан друг маж. Се сомневаме дека тоа се истите злосторници, а за мотивите не можеме ништо да ви кажеме. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Повредени се најмалку 180 лица како последица од ударите на тајфунот, а околу 38.000 лица се евакуирани од своите домови, наведува агенцијата Кјодо.

Тајфунот Хагиби однесе 40 животи, исчезнати се 17 лица а над 180 се повредени

Тајфунот Хагиби направи хаос во Јапонија каде бројот на настрадани лица нарасна на...

Во авионот бил возачот на претседателот на Конго и неговиот менаџер за логистика, како и неколку војници.

СЕ СРУШИ АВИОН ВО КОНГО: Има загинати меѓу кои и членови на кабинетот на претседателот!

 Се сруши товарен авион на истокот на Конго, загинаа сите осум патници и членови...

Пензионерот Ла Лоџе кој живеел на стара фарма, починал на 2 мај од инфекција на цревата.

Пензионер чекал 23 часа во болница и на крај починал: Камерите снимиле скандалозен пропуст на медицинскиот персонал(ВИДЕО)

Италијанскиот пензионер Џузепе Рамонјино починал во болницата во Монкалијерија, блиску...