Во протестите либанските безбедносни сили употребија солзавец, водени топови и гумени куршуми за да ги растераат антивладините демонстранти во Бејрут за време на протестите.

Објавил: Перо Милчин | 15 декември, 2019 18:18

ВОЈНА НА УЛИЦИТЕ ВО БЕЈРУТ: Жестоки тепачки помеѓу демонстранти и полицијата- повеќе од 40 повредени

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Демонстрациите започнаа во саботата и траеја се до неделата утрото. Денешните судири се најжестоки откако почнаа демонстрациите пред два месеци.

Во протестите либанските безбедносни сили употребија солзавец, водени топови и гумени куршуми за да ги растераат антивладините демонстранти во Бејрут.

Откако започнаа демонстрациите пред два месеци, при што повредени се повеќе од 40 лица, објави АП.

Градот Бејрут бил блокиран осум часа во текот на ноќта и утрово. Владата, предводена од премиерот Саад Харири, поднесе оставка на 29 октомври, две недели откако почнаа протестите.

Бејрут е престолнина и најголем град на Либан со население над 2.1 милиони, 2007. Лоциран на полуостров на либанското средоземноморско крајбрежје. Спомнат е уште во старо египетските Тел ел Амарна записи, во 15 век п.н.е, со континуиран живот до ден денес.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Непосредно после инцидентот кај Видиковац, кога комунална полицајка со полесни повреди заврши во Ургентниот центар, полицијата ја приведе Садија.

Жената која ја нокаутира полицајката излезе од притвор: Еве што и порача на СРБИЈА

Садија Д. (37), која во неделата ја нокаутираше полицајката на пазарот во Видиковац, денеска...

Видеото го покажува моментот кога една жена која ги влече куферите нагоре по скалите се врти и со тупаница ја удара комуналната полицајка, која таа веднаш паѓа на земја.

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО ОД БЕЛГРАД: Продавачка со бокс НОКАУТИРА комунална полицајка

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа жена, за која се тврди дека е улична...

„Војната не е нешто како видео игра. Не е игра секаде каде има победник“, рече студентката по архитектура Дара Шоџи (23).

МРАЧНА НОЌ ЗА АМЕРИКАНЦИТЕ: Вашингтон за прв пат во историјата призна неуспех

Иранскиот печат го прогласи нападот врз американските сили во Ирак за „темна ноќ за...

Во Сплит околу 15,40 часот во центарот на градот имаше пукање на две локации. Во инцидентот загинаа три лица, а едно е пренесено во ургентниот центар.

МАСАКР ВО СПЛИТ- ГРАЃАНИТЕ ВО ПАНИКА: Дали е ова убиецот кој се шета со автоматска пушка низ градот?

На социјалните мрежи кружи видео, а луѓето се прашуваат дали станува збор за убиецот...