Силите на српската армија се очекуваат наскоро да пристигнат во градот.

Објавил: Едмонд Бекири | 16 мај, 2020 12:11

ВОЈСКАТА НА СРБИЈА ВЛЕГУВА ВО ШИД: Вучиќ со итна наредба до армијата!

Фото/Текст извор: ©kurir.rs магазин.мк

Пристигнувањето на армиските сили во Шид, надвор од редовните задачи, се очекува секој час.

Утрово, претседателот на Србија и Врховниот командант на вооружените сили, Александар Вучиќ, наредија итна употреба на Армијата, надвор од редовни задачи, на територијата на општина Шид со цел да се заштити безбедноста и имотот на локалното население од мигранти.

Силите на српската армија се очекуваат наскоро да пристигнат во градот.

За испраќањето на војската во Шид

Претседателот Александар Вучиќ денеска потврди дека воената полиција ќе обезбеди три контролни пункта за мигрантите во станиците Шид – Адашевци, Принципчац и Шид, да преземе целосна контрола врз ситуацијата и да обезбеди сигурност и безбедност за сите граѓани, затоа што, како што вели, тие се чувствуваат несигурни и дека мора да заштити.

„Дејствував во согласност со проценките на нашите безбедносни органи и барањата на граѓаните на Шид. Воената полиција, која им припаѓа на нашите специјални единици, ќе ги окупира сите три точки, ќе преземе целосна контрола и ќе обезбеди сигурност за нашите граѓани. Имате ситни кражби, рации, луѓето се чувствуваат небезбедно, а ние мора да им гарантираме мир на нашите граѓани и тоа ќе го сториме.

Тоа не е претерано тешка задача за нашите единици“, рече Вучиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Меѓутоа, кога новинарите го прашаа дали е можно тој да биде толку неодговорен што не сторил ништо што им било препорачано на сите други заболени од коронавирус, (самоизолација, тестирање ...), Несторовиќ тврди дека не се однесувал неодговорно кон себе или кон луѓето од неговата окоКако гостин во една емисија, тој исто такапризна дека не бил во самоизолација затоашто имал премногу работа.лина.

Несторовиќ повторно шокира:Сигурен бев дека имав корона, но не бев во самоизолација!

Професорот д-р Бранимир Несторовиќ, член на кризниот персонал за борба против Ковид-19, ги...

Вирусот бил регистриран и кај тријажна медицинска сестра, која ги примала децата кои во понеделникот дошле во градинката во претшколската установа „Милка Диманиќ“ во Власотинце.

Се отворија пред два дена а денес прв случај на Ковид-19: Воспитувачка во градинка во Србија заразена од корона!

Српскиот министер за образование, Младен Чаршевиќ, рече дека има процедури кога вирусот...

Од вчера, верските служби се дозволени во Црна Гора, но под одредени услови.

ВЕРНИЦИ СЕ СОБРАА ПРЕД ОСТРОГ И ПОКРАЈ ЗАБРАНАТА ЗА СОБИРИ! Полицијата не ги спречи да оддадат почит на моштите на Св. Василије Острошки!

Верниците се собраа рано утрово пред манастирот Острог, каде митрополитот црногорско-приморски...