На ВЦГ му е дадена наредба да протестира против контроверзниот акт за слобода на религија, а војската би можела да биде ангажирана за да и помогне на полицијата во одржувањето на законот и редот, пренесе Вечерње новости.

Објавил: Сара Фемина | 25 февруари, 2020 14:58

Војската на Црна Гора во приправност: Се спрема да излезе на улица

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Дел од припадниците на црногорската армија (ВЦГ) добија инструкции од своите офицери да и помогнат на полицијата во случај на влошена безбедносна состојба.

Војската би можела да биде ангажирана за да и помогне на полицијата во одржувањето на законот и редот, пренесе Вечерње новости.

Според белградскиот весник, овој потег на црногорското воено раководство предизвика незадоволство кај припадниците на ВЦГ, кои сметаат дека е обид да ги стават вооружените сили во служба на политиката и да ги свртат против сопствениот народ.

Загриженоста на црногорските офицери и војници дополнително се засилува со гласините за можна вмешаност на пријателски соседни земји, додаде Новости, пишувајќи дека Хрватска и Словенија, наводно, ја отфрлиле поканата.

Весникот додаде и дека, и покрај негирањето на црногорските власти дека специјалните сили од Приштина би можеле да се вклучат во влошување на ситуацијата, сепак постои загриженост меѓу членовите на VCG.

Во веста се наведува и дека на членовите на ВЦГ им е забрането да учествуваат на литиумите организирани од Српската православна црква, за што црногорскиот режим ги прогласи за политички активности.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Активисти од неколку синдикати протестираа пред седиштето на „Ер Франс“ на аеродромот „Шарл де Гол“ во Париз, за ​​време на денешните преговори за работни места во француската национална авиокомпанија.

АВИО-ГИГАНТОТ УКИНУВА 7.500 работни места: Добија 7 милијарди евра помош, а сега ги исфрлаат луѓето на улиците

Францускиот „Ер Франс“ и неговиот регионален огранок „Хоп“ објавија дека прекинуваат...

Претходно, Владата на Црна Гора донесе одлука да ги отвори границите на својата земја за девет држави, меѓу кои не е Србија.

СРПСКИ КОНТРАУДАР НА ОДЛУКАТА НА ЦРНА ГОРА: Забрането слетување на “Монтенегро ерлајнс” во Србија!

Врз основа на реципроцитетот, Дирекцијата за цивилно воздухопловство донесе мерка...

Тој рече дека „Ковид-19“ се шири брзо, особено во средини како што се старечки домови.

Директорот на СЗО порача: Корона вирусот е 10 пати посмртоносен од епидемијата свински грип во 2009 година!

Вирусот на корона е десет пати повеќе смртоносен од епидемијата на свински грип во...

„Целата одговорност за спроведување на полицискиот час е моја“, цитираше Саул за турскиот дневен весник Сабах.

Турскиот Министер за внатрешни работи ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: Цела одговорност е моја, се повлекувам од функцијата!

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу денеска на Твитер објави дека...