Вакцинацијата против коронавирус во Албанија продолжува со несмалена динамика и до сега имунизирани се 250.676 лица, објави министерката за здравство Огерта Манастирлиу преку видеозапис на Фејсбук.

Објавил: Рејхан Бајрами | 10 април, 2021 11:32

Во Албанија вакцинирани над 250 илјади лица

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вакцинацијата против корона вирусот во Албанија продолжува со несмалена динамика и до сега се имунизирани 250.676 лица!

Вакцинацијата против коронавирус во Албанија продолжува со несмалена динамика и до сега имунизирани се 250.676 лица, објави министерката за здравство Огерта Манастирлиу преку видеозапис на Фејсбук.

-Повеќе од 176.000 баби и дедовци се позаштитени денес од Ковид-19, благодарение на масовната кампања за вакцинација, која ќе ја продолжиме со уште голема стапка, за да го заштитиме здравјето и животот на секој граѓанин. Направени се 250.676 вакцинации а 500.000 во текот на месец мај, наведува Манастирлиу.

Според неа почнуваат со имунизација на лицата над 65-годишна возраст и се планира вакцинација на 20 до 30 илјади лица дневно.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.