Клиничката болница „Аџибадем Систина“ воведe нов серолошки тест за утврдување на вкупната концентрација на IgM и IgG антитела во крвта.

Објавил: Стојче Бушин | 17 октомври, 2020 18:01

ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ НОВ СЕРОЛОШКИ ТЕСТ СО КОЈ СЕ УТВРДУВА ВКУПНА КОНЦЕНТРАЦИЈА НА АНТИТЕЛА НА КОВИД-19

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ НОВ СЕРОЛОШКИ ТЕСТ СО КОЈ СЕ УТВРДУВА ВКУПНА КОНЦЕНТРАЦИЈА НА АНТИТЕЛА НА КОВИД-19!

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ воведe нов серолошки тест за утврдување на вкупната концентрација на IgM и IgG антитела во крвта.

Тестирањето се врши преку примерок од венска крв, трае не повеќе од 5 минути, а резултатите се добиваат за еден час.

Тестот се изведува на реномиран имунолошки анализатор на SIEMENS.
Станува збор за ултра сензитивен тест, по цена од 1200 денари, со кој јасно може да се утврди точниот имунолошки статус кај пациентите кои веќе прележале Ковид-19.

Одредувањето на вкупната концентрацијата на имуноглобулини lgM и IgG е од исклучителна важност при одредување на третманот на секој ковид-позитивен пациент индивидуално.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Матичниот лекар Ненад Лазаров, во интервју за „Фокус“ сепак посочи дека таквата одлука е апсурдна од медицински аспект.

Доктор Лазаров за „Фокус“: Наредната седмица да очекуваме по 1200 случаи, допрва доаѓа најлошото!

Корона вирусот во Северна Македонија брзо се шири, а здравствените власти предвидуваат...

Оваа мерка ќе важи за движење на јавни места и површини од отворен и затворен тип, на пазари, во јавен превоз и при влез во затворени простори како државни институции, маркети, продавници, банки, пошти, чекални, здравствени установи и слично.

Носењето на заштитна маска на лицето станува задолжителна за граѓаните

Носењето на заштитна маска на лицето станува задолжителна за граѓаните. Оваа мерка...

Келер додава дека ова сугерира дека ваквите Т-клетки можат да се користат во адаптивна имунотерапија кај ранливите групи на пациенти, особено кај оние чиј имунитет е нарушен со хемотерапија или како резултат на трансплантација на органи и слично.

Т-клетките од крвта на оздравени COVID-19 пациенти може да ги заштити најранливите групи од инфекција со коронавирус

Клетките земени од примероци на крв кај пациенти кои се опоравиле од болеста COVID-19 може...