Првaта е дека е забрането влегување во затворени простории без маска, каде ќе треба да се почитува растојанието од 1,5 метри, додека сите што користат јавен превоз ќе треба да носат маски, за што ќе бидат предвидени одредени санкции. Покрај тоа, ќе биде забрането да се соберат повеќе од сто луѓе во затворено и повеќе од 500 на отворено. Работата на угостителите ќе биде ограничена и нема да работи помеѓу 11 и 6 часот наутро.

Објавил: Катерина Крстиќ | 3 јули, 2020 10:22

ВО БЕЛГРАД ПРОГЛАСЕНА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Ова се мерките кои треба да се почитуваат наредните две недели!

Фото/Текст извор: ©(Kurir.rs/Tanjug)

Денес е прогласена вонредна состојба на територијата на Белград, како што претходно најавија градоначалникот Зоран Радојичиќ и заменик градоначалникот Горан Вешиќ, а се прецизираат мерките што белграѓаните ќе треба да ги почитуваат во наредните две недели.

Првaта е дека е забрането влегување во затворени простории без маска, каде ќе треба да се почитува растојанието од 1,5 метри, додека сите што користат јавен превоз ќе треба да носат маски, за што ќе бидат предвидени одредени санкции. Покрај тоа, ќе биде забрането да се соберат повеќе од сто луѓе во затворено и повеќе од 500 на отворено. Работата на угостителите ќе биде ограничена и нема да работи помеѓу 11 и 6 часот наутро.

Вчера 359 лица во Србија биле заразени со корона вирус, а 82,5 проценти се од Белград, потсети Радојичиќ и додаде дека се важни и податоците за голем број млади луѓе кои се заразени…

„Пронајдена е мерка за таа гранка на нашата индустрија да работи, но и да ги заштити луѓето затоа што повеќето од нив беа заразени на забави во ноќен клуб. Овие се мерки што ќе се спроведат денес и ќе стапат во сила“, истакна Весиќ.

На прашањето каков е неговиот личен став и каков е неговиот став како градоначалник за идејата за затворање на Белград, градоначалникот Радојичиќ рече дека нема разлика во неговиот став како градоначалник, доктор, човек кој се грижи за Белград.

Ние слушаме луѓе кои се експерти во тоа, тие ги дефинираат мерките и ги спроведуваме соодветно. Тие рекоа дека врз основа на епидемиолошката состојба, врз основа на набљудувањето како се шири епидемијата, не е неопходно да се затвори Белград во овој момент.Меѓутоа, во тој момент, доколку проценат дека е неопходно да се спроведат некои други мерки, Белград е подготвен да ги спроведе во интерес на граѓаните “, рече градоначалникот.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Тој додаде дека лажен негативен резултат може да се случи и при крајот на инфекцијата.

МОЖЕ ДА ИМАТЕ КОРОНА А ТЕСТОТ ДА БИДЕ ЛАЖНО НЕГАТИВЕН: Доктор Јанковиќ објаснува како се случува тоа и каде се наоѓа вирусот во ваков случај!

Многу работи за вирусот корона нè изненадуваат од ден на ден, а особено беше шокантно...

Тој додава дека има голем притисок врз ковидските клиники и бара трпеливост од пациентите и учесниците на сите нивоа.

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОН ОТКРИВА КОЛКУ ВРЕМЕ МОЖЕ ДА НЕ ЗАШТИТИ МАСКАТА: Вака се намалува опасноста од пренесување на коронавирус!

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека Србија е во сериозна состојба, што е неповолно...

Тој рече дека од Косово чекаат многу тешки работи, на есен и она што треба да го направат е најпрво да се посветат на економијата, потенцирајќи дека треба да се работи понапорно, граѓаните да бидат поисцрпни, за да може да се преживее.

ВУЧИЌ: Ветувам, Србија ќе има подобри резултати од останатите држави!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вети и покрај тешките работи што ја очекуваат...

Имено тој пред неколку дена во своето гостување на ТВ Прва истакна дека луѓето не треба да паничат и непотребно да се тестираат затоа што создаваат ризик да се заразат.

НЕСТОРОВИЌ: ДУРИ И ПОЗИТИВНИОТ ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС НЕ Е СЕКОГАШ ПОКАЗАТЕЛ ДАЛИ СТЕ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД 19!

Уште од самиот почеток на пандемијата со Ковид 19, познатиот Српски пулмолог Бранимир...