Во Бугарија од вечерва почнува забраната за влез во државата на автомобили со руски регистарски таблички, изјави началникот на граничната полиција Антон Златанов.

Објавил: admin@magazin | 3 октомври, 2023 5:56

Во Бугарија од вечерва се забранува влез на автомобили со руски регистерски таблички

Фото/Текст извор: ©mkd

Во Бугарија од вечерва почнува забраната за влез во државата на автомобили со руски регистарски таблички, изјави началникот на граничната полиција Антон Златанов.

„Работевме многу активно од четврток до вчера. Сигурен сум дека до крајот на денот ќе стапи на сила забраната за влез на руски автомобили и на територијата на Бугарија, а сакам да додадам дека за камиони функционира веќе неколку месеци“, изјави шефот на граничната служба, пренесе бугарскиот весник 24 часа.

Според него, забранет е и превозот на стока.

Златанов не прецизираше колку автомобили месечно влегуваат во Бугарија, но додаде дека „нема многу“.

Забраната ЕК ја воведе на 11 септември и веќе е во сила во Литванија, Латвија, Естонија, Полска, Финска, а од денеска и во Норвешка.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.