Ден на национална жалост е прогласен и во спомен на настраданите во тешката автобуска несреќа на автопатот „Струма" на 23 ноември!

Објавил: Сара Фемина | 23 ноември, 2021 17:36

Во Бугарија утре ден на жалост за двете трагедии

Фото/Текст извор: ©магазин

Во Бугарија утре ќе биде Ден на национална жалост за жртвите од двете трагедии – пожарот во домот за стари лица и тешката автобуска несреќа на автопатот Струма.

Ова во Варна го соопшти вицепремиерот Галаб Донев.

Ден на национална жалост е прогласен и во спомен на настраданите во тешката автобуска несреќа на автопатот „Струма” на 23 ноември.

Владата изразува сочувство до роднините на жртвите. Во нивен спомен државните знамиња на сите државни институции ќе бидат спуштени на половина копје, соопшти прес-центарот на бугарската Влада.

Несреќата апсолутно настанала како резултат на човечка грешка, изјави секретарот за безбедност на Перник, Васко Пиргов за БТВ, кој пристигнал на местото на инцидентот заедно со првите полицајци и пожарникари.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Владата пред само шест дена го прошири администрирањето на третата, бустер доза за лица над 40 години, шест месеци по целосната вакцинација, а денеска таа мерка дополнително ја прошири на сите лица над 18 години.

Франција ќе дава засилувачка доза од анти-ковид вакцината на сите лица над 18 години

Француските здравствени власти предложија проширување на аплицирањето на засилувачката...

Од полицијата наведуваат дека Петра Р.(31) е вработена во Здравствениот дом- Загреб, каде била задолжена да внесува податоци за вакцинација на лица во системот.

Уапсена медицинска сестра од Загреб, фалсификувала ковид сертификати

Медицинска сестра од Загреб е уапсена за издавање на фалсификувани ковид сертификати...

Најавено е дека од тој датум, Швајцарија ќе ги признае истополовите бракови склучени во други земји, кои досега ги третираше како граѓански партнерства.

Од 1 јули во Швајцарија ќе може да се склучуваат истополови бракови

Истополовите бракови во Швајцарија ќе може да се склучуваат од 1 јули следната година,...

Сè можеше да биде многу поедноставно доколку Заев и неговата влада се трудеа да ги исполнат условите предвидени во Договорот за добрососедство, констатира бугарскиот политичар и додаде дека на тој начин веќе би биле во тек преговорите со ЕУ.

Каракачанов: Загрижени сме поради победата на ВМРО-ДПМНЕ на изборите

Правата на етничките Бугари во Македонија одговараат на нивото на Титова Југославија,...