Овој Предлог закон предвидува името на Македонската академија на науките и уметностите да се промени во „Академијата на науките и уметностите на Република Северна Македонија – МАНУ“

Објавил: Рејхан Бајрами | 24 август, 2019 13:41

ВО ВТОРНИК “МАНУ” ЌЕ ДОБИЕ НОВО ИМЕ, ОВА Е ИМЕТО!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Собраниската Комисија за oбразование, наука и спорт во вторник (27.08.) ќе дискутира за Предлог – законот за изменување на Законот за Македонската академија на науките и уметностите.

Овој Предлог закон предвидува името на Македонската академија на науките и уметностите да се промени во „Академијата на науките и уметностите на Република Северна Македонија – МАНУ“

Членовите на МАНУ се избираат на секои три години на централното собрание на Академијата и од формирањето досега МАНУ имала 154 членови од кои сега 41 се со статус на редовни членови, а 33 се со статус на членови надвор од работниот состав.

Досега имала и четири почесни членови, и тоа Коле Чашуле, Јосип Броз – Тито, Едвард Кардељ и Борис Евгенович Патон. Најстар академик е Ѓорѓи Филиповски (1919), а најмлад Абдулменаф Беџети (1959).

Во моментот во Ману се случува судир помеѓу слободно мислечките академици и групата која поради идеолошки причини или лични бенефиции од власта ги поддржува позициите на Зоран Заев и Владата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Закони

Грешка во говорењето, а не во процедурата. Вака спикерот Талат Џафери ја објаснува забуната при донесувањето на Законот за Советот на јавни обвинители.

ЏАФЕРИ: Не е крај на светот дека згрешив – во три години и јас имам право за згрешам

Џафери е дециден дека иако од собрансиката говорница најави двојно гласање за законот...

По неговата дискусија Џафери повика пратениците да гласаат по што пратениците го донесоа Законот за јавното обвинителство со 80 гласови „за“ и 6 гласови „против“.

Еве кои се петте пратеници кои не ГЛАСАА на првото гласање за законот за ЈО

Вчера на пладне беше изгласан Законот за Јавното обвинителство со 80 гласа ЗА, шест...

СОБРАНИЕТО ВО ОВОЈ ПАРЛАМЕНТАРЕН СОСТАВ ПОЧНА ДА РАБОТИ И ЌЕ ЗАВРШИ КАУБОЈСКИ И ПРЕДАВНИЧКИ, ЗАКЛУЧИ КАРАКАМИШЕВА!

Каракамишева збриша патос со Џафери: Таљат дозволи да се случи ТЕАТАР и САМОВОЛИЕ во Собранието

Денеска во собранието беше изгласан Законот за Јавното обвинителство со 80 гласа ЗА,...

Се бунеа пратениците од ВМРО ДПМНЕ, но Џафери го поништи и и дозволи процедурално на Поповска да се обрати, веднаш по неа говореше и пратеникот Ферид Мухиќ.

ОПОЗИЦИЈАТА ИЗВИКУВА “КРИМИНАЛЦИ КРИМИНАЛЦИ”: Изгласан Законот за ЈО

Изгласан Законот за Јавното обвинителство со 80 гласа ЗА, шест Против и без воздржани. На...