Од Министерството во заменик гувернерот на Кандахар Абдул Ханан Монеб изјави дека поплавите се најлоши, најголеми и најкатастрофални кои се случиле во последните седум години на ова место.

Објавил: Перо Милчин | 3 март, 2019 11:48

Во големи поплави во авганистанската провинција Кандахар, 20 загинати меѓу кои и деца

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Во авганистанската провинција Кандахар загинаа најмалку 20 луѓе, а меѓу нив има и деца, кога од поплави беше зафатен тој регион, велат официјални претставници на Обединетите нации.

Големите поплави однеле цели домови и возила, по силните и обилни дождови кои го погодија градот Кандахар и околните области изјави канцеларијата на ОН за коодрнација на хуманитарни прашања.

„Најмалку 10 лица, вклучително деца, се уште се исчезнати“, наведува агенцијата на ОН додавајќи дека „се проценува дека повеќе од 2.000 домови е можно да се оштетени.

Пријавено е на министерството големо и сериозно оштетување на регионалната инфраструктура, а додека пак семејствата кој ги погоди од поплавата се евакуирани во регионот, а спасувачките екипи се борат да ги обезбедат училиштата, џамиите и владините згради.

Авганистан буквално означува „Земја на Авганците“, но во минатото се користеле други називи за оваа земја. Во периодот помеѓу паѓањето на талибанскиот режим и од 2003 година, САД оваа земја ја нарекува Авганистан Преодна Исламска Држава Авганистан. Според новиот устав, државата се нарекува Исламска република Авганистан. Името Авганистан произлегува од зборот „авган“. Постојат различни мислења во врска со етимологијата на зборот „авган“ и повеќето од нив претставуваат шпекулации.

 Заменик гувернерот на Кандахар Абдул Ханан Монеб изјави дека поплавите се најлоши, најголеми и нај катастрофални кои се случиле во последните седум години на ова место.

Во Авганистан живеат приближно 30.000.000 граѓани и околу 20 народи, кои припаѓаат кон различни јазични групи. Поради долготрајните војни стопанството е целосно уништено и во голем дел ограничено на индивидуални земјоделски и занаетчиски производи. Особено жителите во градовите живеат во голема сиромаштија.

За време на владеењето на талибанците, Авганистан престана да добива странска помош, па стана една од стопанско најнеразвиените земји во светот. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Според неа, по раѓањето, бремената жена била вратена во респиратор и во моментов е во стабилна состојба. Таа има билатерална пневмонија, но, како што дознаваме, таа беше негативна на тестовите цело време.

ГОЛЕМА ТАГА ВО СРБИЈА: Се породи бремена жена која беше на респиратор, бебето почина!

27-годишна трудница од околината на Ниш, која со денови е на респиратор поради сомнение...

Дајан. Д. (26), кој беше во „Ауди“, се бори за својот живот во КК Крагујевац, додека тројца пак други млади се здобија со сериозни повреди.

Три семејства завиени во црно: Тешка несреќа ја потресе Србија- човекот си го погребува другиот син кој настрада во сообраќајка (ФОТО)

Во тешка несреќа помеѓу два автомобили кај Нови Пазар загинаа Демир Смајовиќ (22), Алмир...