Премиерката Ана Брнабиќ и претседателот на Националното собрание Ивица Дачиќ пристигнаа во Храмот Свети Сава.

Објавил: Мирко Бачиќ | 22 ноември, 2020 10:16

ВО ЖИВО: Започна погребот на ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ – Присутни се државниот врв и голем број граѓани

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Литургијата за блажениот патријарх Иринеј започна во 9 часот наутро, а посмртните остатоци на патријархот ќе бидат спуштени во гробот во криптата на храмот Свети Сава по завршувањето на службата и беседите.

Во храмот не може да се влезе без маска.

Блажениот патријарх Иринеј ќе биде погребан денес во криптата во Храмот Свети Сава во Врачар.

Верниците не можат да го бакнат патријархот или ковчегот, а до граѓаните се апелира да носат маски и да не остануваат премногу долго кога се простуваат.

По завршувањето на богослужбата во продолжението на литургијата, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, митрополитот Златоуст, претседателот на Претседателството на БиХ и старешината на катедралната црква во Белград, протоереј-ставрофор Петар Лукиќ, ќе се збогуваат од патријархот.

По беседите, остатоците на Патријархот ќе бидат спуштени во гробот во криптата од свештеници од Белград.

8.00 часот: Претставниците на државниот врв пристигнаа во Храмот!

Премиерката Ана Брнабиќ и претседателот на Националното собрание Ивица Дачиќ пристигнаа во Храмот Свети Сава.

Претходно стигнаа, Никола Селаковиќ, Марко Ѓуриќ, Ненад Поповиќ, Милош Вучевиќ, Александар Шапиќ, Небојша Стефановиќ, Александар Вулин, Татјана Матиќ, Зоран Радојичиќ, Вања Удовиќиќ, началник на Генералштабот на Армијата на Србија!

Меѓу учесниците на литургијата е и мандатарот за состав на новата црногорска влада, Здравко Кривокапиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Покрај членовите на семејството, на комеморацијата што се одржа по повод прераната смрт на оваа угледена и славна лекарка присуствуваа и колеги од Грачаница КБЦ, но и од хуманитарната организација чијашто член беше д-р Ракочевиќ.

СРБИЈА ТАГУВА: На 47- годишна возраст од корона почина познат педијатар!

Здравството во Србија изгуби голем доктор, семејството го загуби столбот и сите ние...

Тие се четири момчиња и четири девојки од 18 до 19 години, а се претпоставува дека се задушиле со плин од агрегат кој ја снабдувал куќата со електрична енергија.

ЦЕЛИОТ РЕГИОН ПЛАЧЕ ЗА 8-ТЕ ТИНЕЈЏЕРИ КОИ СЕ ЗАГУШИЈА ОД ПЛИН – Ден на жалост во БИХ

Денеска е ден на жалост во Босна и Херцеговина поради смртта на младите деца, кои настрадаа...

Рамадановски почина на 6 декември во неговиот дом во Дорчол, а беше погребан во петокот, на 11 декември, на Новите гробишта во Алејата на заслужни граѓани.

ЏЕЈ КРИЕШЕ ГОЛЕМА ТАЈНА КОЈА СЕГА Е ОТКРИЕНА: ОВА го чуваше во вреќи, колешката откри сè!

Голем број колеги дојдоа на погребот на Џеј Рамадановски, кој го испратија на вечното...