Починатиот патријарх беше придружуван од лекари и здравствени работници во установата во Карабурма, кои излегоа пред главниот влез, со цел да му оддадат посебна почит!

Објавил: Рејхан Бајрами | 20 ноември, 2020 17:14

ВО ЖИВО: Ковчегот со телото на Иринеј изнесено од болница- лекарите и војската му оддадоа последна почит!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Телото на покојниот српски патријарх Иринеј беше изнесено од Воено-медицинската установа во Карабурма малку по 16 часот.

Починатиот патријарх беше придружуван од лекари и здравствени работници во установата во Карабурма, кои излегоа пред главниот влез, со цел да му оддадат посебна почит!

Телото на починатиот поглавар на Српската православна црква ќе биде изложено во сабота во Соборниот храм на Светиот архангел Михаил во Белград за време на литургијата на денот на прославата на црквата, а потоа ќе биде пренесено во црквата Свети Сава, каде верниците ќе имаат можност да се збогуваат со патријархот.

Патријархот на Српската православна црква Иринеј (90) почина ноќеска во болницата „Карабурма“, каде тој се лекуваше две недели од коронавирус!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Почивај во мир, добар наш Славиша. Нека ти е лесна црната земја ", се наведува во соопштението на Град Белград.

ПОЧИНА СЛАВИША ЖИВКОВИЌ: Директорот на патишта Белград почина на 42-годишна возраст од корона вирусот

Директорот на „Патишта Белград“, Славиша Живковиќ почина вчера на 42-годишна возраст...

Тој се лекувал од вирусот корона во „Бежанијска коса“ КБЦ, а неговата состојба се влошила и бил пренесен на апарати за дишење!

На 67 годишна возраст почина Миша Алексиќ: Легендарниот басист на Рибља Чорба ја загуби битката со короната

Гитаристот на рок групата „Рибља Чорба“ Мирослав Миша Алексиќ почина на 67-годишна...

Дарко Филиповиќ се прости од Токан преку својот Фејсбук профил објви црно-бела слика на неговиот драг колега.

ГОЛЕМА ТАГА: Од корона на 45-годишна возраст почина тапанарот на Амадеус Бенд!

Тапанарот на популарната музичка група „Амадеус бенд“, Бојан Златановиќ, познат под...

Претседателот исто така изјави дека Храмот на Свети Сава, кој патријархот го посакувал е храм на токму таква силна Србија.

ВУЧИЌ СЕ ПРОСТИ ОД ИРИНЕЈ: Неговата Светост ги затвори очите онака како што и живееше, во мир

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, предмалку зборуваше на погребот на патријархот...