Претседателот на Србија, Александар Вушчиќ, се обрати пред нацијата, велејќи дека синоќа Србија беше сведок на најбруталното насилство во последните неколку години.

Објавил: Рејхан Бајрами | 8 јули, 2020 15:24

ВО ЖИВО ОД БЕЛГРАД: ВУЧИЌ – Синоќа бевме сведоци на најбрутално насилство од десничарите

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати пред нацијата, велејќи дека синоќа Србија беше сведок на најбруталното насилство во последните неколку години.

Протестот беше нелегален, пет полициски автомобили беа запалени, 43 полицајци беа повредени, рече Вучиќ, покажувајќи фотографии од повреди на полицајците кои синоќа биле мета на хулигани.

– Синоќа во Белград бевме сведоци на најбрутално насилство во последните години, но и политичко насилство. Србија ја почитуваше слободата на собирање, различно мислење, никогаш не ги загрози правата на своите граѓани. Иако некои се обидоа да го оправдаат тоа синоќа со приказна за вирусот корона, тие беа сведоци на агресивен протест, кој беше нелегален.

Полицијата претрпе неверојатен притисок и одговори само кога вратите на Националното собрание беа оштетени “, рече претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

ОБРАЌАЊЕТО ВО ЖИВО НА СРПСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ СЛЕДЕТЕ ГО ТУКА

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Изгубивме толку многу животи, и можевме да ги спасиме. Вакцинирај се. Не знам што друго да кажам на таа тема”, додаде таа.

Србија воведува ковид сертификати за влез во кафулиња, ресторани, ноќни клубови…

Србија се подготвува да воведе ковид-сертификати, изјави премиерката Ана Брнабиќ,...

Според податоците на сајтот на Здравствениот центар во Врање, до 2 јули годинава вкупниот број на дадени прва и втора доза на сите достапни вакцини изнесува 68.548.

Во Врање досега се вакцинирани 10.390 македонски граѓани

Во Република Србија во Врање досега со првата доза вакцинирани се 10.390 македонски граѓани,...