Една жена објавила две слики од кои ја прима вакцината во текот на првата фаза од тестирањето.

Објавил: Рејхан Бајрами | 22 март, 2020 19:29

ВО ЖИВО ОД КИНА: Започна тестирањето на вакцината против корона- 106 волонтери ја следат ситуацијата(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©Foto: EPA/XINHUA/JU PENG магазин.мк

Првото клиничко испитување на новата вакцина против коронавирус започна во Кина откако волонтерите кои се регистрираа на специјалниот проект започнаа да ги известуваат своите искуства на социјалните медиуми.

Според извештајот, клиничкото испитување било пријавено на 17 март и се спроведува под надзор на повеќе институции – Институтот за биотехнологија, Академијата за воени медицински науки, итн.

Тестирањето се врши на здрави возрасни лица на возраст меѓу 18 и 60 години во две медицински установи во Вухан, каде потекнува и епидемијата на коронавирус.

Студијата ќе заврши на 31 декември. Сите 108 испитаници се од Вухан, а 6 месеци по приемот на вакцината ќе треба да извршат голем број на тестови за скрининг за да видат дали имаат развиено антитела.

Кинеските научници неодамна објавија дека тестираат 9 вакцини во исто време, а повеќето ќе започнат со тестирање за луѓето во април.

„Во принцип, Кина е меѓу светските лидери во развојот на вакцини против коронавирус“, рече Ванг Јунгкси, специјалист за вакцини и развој и производство на лекови.

Во 2003 година, со ширењето на САРС, беше измислен специјален медицински спреј за да се спречат 14.000 медицински работници да бидат заразени додека лекуваат пациенти.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според Ријад, нејзината квота би се намалила за 3 милиони барели, а Обединетите Арапски Емирати, Ирак и Русија треба да го намалат производството за 1,5 милиони.

Ултиматум за Владимир Путин: Додека продолжува војната за нафта помеѓу Русија и Ријад, Путин издаде посебна наредба!

Два дена пред состанокот на групата ОПЕК и сите други земји што произведуваат и извезуваат...

Центарот за контрола и превенција на болести од Јужна Кореја соопшти денеска дека најмалку 802 заразени лица биле поврзани со патници кои доаѓале од странство.

Со електронски ракавици се следат лицата во самоизолација: Јужна Кореја со нови мерки!

Властите на Јужна Кореја размислуваат да користат електронски нараквици за да го следат...

Џонсон побара од секретарот за надворешни работи Доминик Раб да го замени „таму каде што е потребно“, рече неговиот портпарол.

БОРИС ЏОНСОН СЕ УШТЕ Е НА ИНТЕНЗИВНА НЕГА: Водеше тешки политички борби, сега се бори против Коронавирусот!

Британскиот премиер Борис Џонсон ја помина ноќта на интензивна нега во една централна...

Пожарот е изгаснат 18 часа подоцна, рече Авниев, додавајќи дека самиот аеродром не е оштетен.

Огромен пожар проголта 3.500 автомобили: Пожарникарите 18 часа се бореа со огнената стихија(ВИДЕО)

Пожарот што избувна на тревата околу меѓународниот аеродром во Југозападна Флорида...