Во видео обраќање, објавено на официјалната веб-страница на Брегу, таа презентираше аргументи во корист на формирање на заеднички регионален пазар, нагласувајќи дека пазарот на 18 милиони луѓе е многу привлечен на ЕУ и глобалната сцена.

Објавил: Мирко Бачиќ | 8 мај, 2021 9:48

ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН ИМА 1,4 МИЛИОНИ НЕВРАБОТЕНИ

Фото/Текст извор: ©pari.com.mk

Генералниот секретар на Советот за регионална соработка Мајлинда Брегу рече дека формирањето на заеднички пазар на Западен Балкан може да донесе дополнителен раст на бруто домашниот производ во регионот.

Во видео обраќање, објавено на официјалната веб-страница на Брегу, таа презентираше аргументи во корист на формирање на заеднички регионален пазар, нагласувајќи дека пазарот на 18 милиони луѓе е многу привлечен на ЕУ и глобалната сцена.

Таа изјави дека 1,4 милиони луѓе се регистрирани како невработени во Западен Балкан, од кои 760.000 се жени, додавајќи дека во регионот се вработени милион повеќе мажи отколку жени.

„Поголемиот пазар значи поголема трговија, повеќе инвестиции, повеќе можности, иновации, подобри дигитални решенија, полесен бизнис. Сето ова подразбира поголем број на подобри работни места. „Заедничкиот регионален пазар може да му донесе на нашиот регион дополнителен раст на БДП од 6,7 проценти, што очајно ни треба, особено сега кога сме пред закрепнување“, истакна Брегу.

Истакнувајќи дека „политиките за соработка нема да се случат ако нема домашна поддршка дома“, генералниот секретар на РКЦ истакна дека е потребно сите да се посветат на исполнувањето на ветувањето.

Како значителна предност на заедничкиот пазар, Брегу ја истакна слободата на патување за сите граѓани само со лична карта, но не само заради туризмот, туку и за полесно учење, работа и деловно работење во регионот, без пречки кои се однесуваат на странците.

Таа додаде дека регионот нема да запре тука и дека ни требаат конкретни резултати на Самитот во Берлин оваа година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

На маргините на Самитот двајцата шефови на влади го потпишаа Договорот за воспоставување заеднички гранични и царински контроли на граничните премини меѓу Република Албанија и Република Македонија.

Заев и Рама потпишаа договор за заеднички гранични и царински контроли: На патот кон ЕУ остваруваме европски вредности за граѓаните од двете земји

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска во Тирана учествуваше...

Грчката верзија на „зелен сертификат“ за патување на островите, со исклучок на Лефкада и Евија е во сила во Грција од петокот. Патниците мора да имаат потврда за вакцинација, негативен ПЦР резултат на или документ за прележан Ковид-19.

Олеснување на рестриктивните мерки на Балканот

Мерките против коронавирусот на Балканот постепено почнаа да се укинуваат или олеснуваат. Турција,...

Прелиминарните податоци на Агенцијата за статистика на БиХ покажуваат дека во првата половина на минатата година, БиХ забележа пад на БДП од 3,7 проценти во споредба со истиот период во 2019 година, според оваа Информацијата за движењето на макроекономските показатели за јануари-октомври 2020 подготвена од Дирекцијата за економско планирање (ДЕП).

ЕКОНОМИЈАТА НА БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА НА ДНОТО: Падна увозот и извозот, но и прилив на пари од странство

Ескалацијата на пандемијата на вирусот корона во првата половина на минатата година...

Во секоја земја на Европската унија, по таков политички гаф, ќе следеше оставка или негова смена

Скандал ја тресе Хрватска! првиот човек на Институтот за јавно здравје седи на картон со Вакцини

Хрватскиот  биолог и научник  Иван Џикиќ денес изјави дека бил шокиран кога видел...