Има 29 нови случаи на дијагностицирани пациенти со коронавирус во нашата земја. Со ова, вкупната бројка изнесува 177 лица. Според местото на живеење, досега пациенти се регистрирани во: Скопје, Дебар, Куманово, Штип, Кавадарци, Охрид, Гостивар, а од денеска и во Прилеп и во Велес.

Објавил: Катерина Крстиќ | 26 март, 2020 12:07

Во земјава 10.414 лица во самоизолација!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото Лидер.мк

Бројот на лица во самоизолација во земјава достигна 10.414, дознава Алсат. Според информацииште што ги добивме, мерката не ја почитувале 149 лица.

Преку ноќта полицискиот час го прекршиле 300 лица, од кои 138 биле спроведени во полициска станица.

Има 29 нови случаи на дијагностицирани пациенти со коронавирус во нашата земја. Со ова, вкупната бројка изнесува 177 лица. Според местото на живеење, досега пациенти се регистрирани во: Скопје, Дебар, Куманово, Штип, Кавадарци, Охрид, Гостивар, а од денеска и во Прилеп и во Велес.

Според местото на живеење, досега пациенти се регистрирани во: Скопје, Дебар, Куманово, Штип, Кавадарци, Охрид, Гостивар, а од денеска и во Прилеп и во Велес.

Двајца пациенти на Инфективната клиника веќе се ставени на терапијата за коронавирус. Потребно е да се направи кардиолошка анализа ЕКГ затоа што има таму и една контра индикација, значи не се дава на сите пациенти. Луѓето да не купуваат на своја рака или да се обидуваат да ги најдат лековите, мора да се даде според точна индикација на лекар специјалист;

Уште една пациентка почина од коронавирусот. Тоа е пациентката која подолго време беше на респираторна машина, од Дебар, и покрај сите напори на лекарите, медицинските сестри и интензивната терапија, таа почина денеска пред неколку часа. Пациентката беше на 66-годишна возраст и во историјата имаше податок дека прима хронична терапија за хипертензијасоопшти вчера министерот за здравсетво Венко Филипче.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Османи истакна дека ваквата помош е од големо значење за Македонија особено во овој моменто кога бројот на заразени од Коронавирус во земјава постојано расте.

Сијарто во работна посета на Македонија- со себе донесе 100.000 заштитни маски и 5.000 скафандери

Денеска на скопскиот аеросром вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи...

Трамп рече дека падот на бројот на загинати во Њујорк „може да биде добар знак“ и индикација дека Американците почнуваат да гледаат „светло на крајот од тунелот“.

ТРАМП: Гледаме светло на крајот на тунелот- Лекарите убедени дека следува најтешката недела во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп денес изрази надеж дека е направено балансирање...