Во канадската покраина Квебек, 1.212 граѓани пријавиле голема материјална штета поради поплавите.

Објавил: Сара Фемина | 1 мај, 2019 9:55

Во Источна Канада поради поплави евакуирани повеќе од 10.000 лица!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Повеќе од 10.000 лица беа евакуирани во источна Канада последните неколку денови, поради поплавите и повишувањето на нивото на реката која го промаши рекордното ниво, кое беше последно забележано во 2017 година.

Локалните власти денеска соопштија дека поради пролетните поплави кој ја зафатија источна Канада, евакуирани се повеќе од 10.000 лица.

Од градот Сент Март Ле Лак, западно од Монтреал, во текот на викендот беа евакуирани повеќе од 6.000 лица поради пукање на природниот насип на реката, наведоа властите и додадоа дека ситуацијата полека се смирува.

Властите во Канада соопштија дека значително пораснало нивото на реката Отава, а експертите сметаат дека водостојот во наредните дена и понатаму ќе расте, јавува Anadolu Agency (AA).

На целото подрачје, провинцијата Квебек која е најповеќе погодена со пролетните поплави, каде се евакуирани повеќе од 10.000 лица.

Официјалните претставници на градот Отава, пред два дена изјавија дека од 19 април на спречување на поплавите биле ангажирани околу 5.500 доброволци, заедно со 7780 припадници на канадските вооружени сили.

Во покраината Квебек во Канада, 1.212 граѓани пријавиле голема материјална штета поради поплавите.
Канадските власти соопштија дека е прогласена вонредна состојба за најмалку 14 подрачја, вклучувајќи ги и Отава, Кларенс-Рокленд и Понтијак.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој што ќе донесе одлука децата да се вратат во училишните клупи треба да биде сигурен дека нашите образовни институции имаат капацитети и ресурси

Героски: Не експериментирајте со здравјето на нашите деца, нема да ви биде простено!

Сигурен сум дека нема родител на дете на училишна возраст којшто не сака неговото најмило...

Организатор на маратонот е пливачки Клуб ВАРДАР 2018, а воедно ова е првиот Крушевски Маратон “Тоше Проески” и натпревар организиран во Крушево.

Во недела во Крушево ќе се одржи првиот пливачки маратон „Тоше Проески“

На 9-ти август во 11 часот на Крушевско Езеро за прв пат ќе се одржи маратон во пливање....

ОНА командантот имаше приложено психијатриска потврда до надлежните од инвалидската служба во Луцерн, која потврдуваше работна неспособност, поради боледување од параноидна шизофренија. Истата е потврдена и од Швајцарскиот суд.

Ахмети во Швајцарија примал инвалидска пензија за параноидна шизофренија?

Имено се до моментот кога отпатува на македонскиот фронт 2000-та година, иако се смета...