Водечки епидемиолог од Кина тврди дека петтиот бран на пандемија е можен во оваа земја, пренесува Гардијан.

Објавил: Рејхан Бајрами | 20 септември, 2020 13:16

ВО КИНА МОЖЕН 5 БРАН НА ЕПИДЕМИЈАТА: Водечки епидемиолог од Кина изнесе ШОКАНТНИ ТВРДЕЊА!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Покрај првичната избувнување на епидемијата во Вухан, подоцнежните бранови се карактеризираат со појава на спорадични, регионални случаи кои ефикасно беа ставени под контрола, забележува Ву.

Водечки епидемиолог од Кина тврди дека петтиот бран на пандемија е можен во оваа земја, пренесува Гардијан.

Среде предупредувања за дополнителна претпазливост за време на приближувањето на зимата, водечкиот епидемиолог од Кинескиот центар за контрола и превенција на болести, Зунжу Ву, посочува дека е можно појавување на петтиот бран во Кина.

Ву издвои четири бранови на епидемијата на вирусот корона кои досега се забележани во Кина, се вели во утринскиот пост во Јужна Кина. Првиот е поврзан со избувнувањето на епидемијата во Вухан, која беше ставена под контрола до почетокот на март.

Вториот бран се случи во април и мај и се карактеризираше со појава на регионални жаришта на северо-истокот на земјата, поврзани со увезени случаи на инфекција.

Третиот бран од јуни се карактеризира со појава на епидемија поврзана со пазарот во Пекинг, а четвртиот спорадичен случај на инфекција е регистриран во јули, во градовите Урумчи и Далиан на северо-истокот на земјата.

Покрај првичната епидемија во Вухан, подоцнежните бранови се карактеризираат со појава на спорадични, регионални случаи кои се ефикасно ставени под контрола, забележува Ву.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Се предвидува дека негативните економски ефектите, како за вработените, така и за сопствениците на фирмите би може да се почувствуваат в година.

Поради пандемијата во Романија речиси половина милион луѓе би можеле да останат без работа

Економските мерки поради новиот коронавирус би можеле да значат дека повеќе од 500.000...

Јавната регулаторна агенција Анвиса објави дека младиот човек (28) починал поради компликации од коронавирус.

БРИТАНСКАТА ВАКЦИНА Е СМРТОНОСНА: Волонтер (28) кој учествуваше во тестирањето на вакцината за корона почина

Волонтер од Бразил, кој учествуваше на Оксфорд тестот за вакцина за коронавирус, почина. Јавната...

Научниците предупредуваат дека населените места и големите туристички атракции се во голема опасност.

СЕ РУШАТ ПЛАНИНИТЕ НА АЛЈАСКА: Ќе предизвика цунами и тоа не е најлошото што може да и се случи на планетата

Новите истражувања покажуваат дека планините на Алјаска полека се рушат, бидејќи мразот...