Не македонската Влада соопшти дека целиот Закон за двојазичност е доставен на оценување во Венецијанската комисија.

Објавил: Перо Милчин | 4 февруари, 2019 15:55

Во Македонија не се почитува ниту устав, ниту закон

Фото/Текст извор: ©македонска нација

ВО МАКЕДОНИЈА ЦАРУВА САМОВЛАСТИЕ! НЕ СЕ ПОЧИТУВА НИТУ УСТАВ, НИТУ ЗАКОН, НИТУ ЕДНА ИНСТИТУЦИОНАЛНА ОДЛУКА НЕ ТРАЕ ПОВЕЌЕ ОД 24 ЧАСА! ЖРТВА Е МАКЕДОНСКИОТ НАРОД КОЈ Е ПОНИЖЕН ВО СОПСТВЕНАТА ТАТКОВИНА!

Законот за двојазичност е предмет на интерес на Уставниот Суд кој според претходната пракса во други слични случаи, треба да го поништи законот само од формално-технички аспект, бидејќи не е потпишан од Претседателот на Републиката, туку само од Талат Џафери, кој и самиот противуставно е седнат во Претседателската фотеља во Македонското Собрание.

Не македонската Влада соопшти дека целиот Закон за двојазичност е доставен на оценување во Венецијанската комисија. Додека Заев, Димитров и Шекеринска наводно чекаат Венецијанската комисија да даде свое мислење за банкнотите, униформите и опсегот на употреба на Албанскиот јазик, функционерите на ДУИ спроведуваат самовластие.

Вчера, не македонската Влада заклучила дека за 7 до 15 дена на граничните премини, во амбасадите и во сите државни институции и општините ќе треба да се отстранат таблите со Република Македонија и да се стават со новото име. До вчера предавниците не убедуваа дека Договорот Заев – Ципрас стапува на сила тогаш кога Грчкиот Парламент ќе го изгласа протоколот за наше полноправно членство во НАТО Алијансата.

Во меѓувреме СДСМ не смее да помисли да избере кандидат за Претседател пред претходно да добие „изим“ од Али Ахмети, кој уценува со консензуален кандидат за да воопшто тера кампања за исполнување цензус во вториот круг на претседателските избори.

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ СЕ ПРВАТА ШАНСА ЗА ДЕЛУМНО ПОРАМНУВАЊЕ НА СМЕТКИТЕ. МАКЕДОНСКИОТ НАРОД НЕ СМЕЕ И ПОНАТАМУ ДА БИДЕ ЖРТВА НА ПРЕДАВСТВА ОД НЕОДГОВОРНИТЕ МАКЕДОНСКИ ПОЛИТИЧКИ ПАРТИИ. ЗА УРНИСУВАЊЕТО НА НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ НА ИЗРОДИТЕ ТРЕБА ДА ИМ СЕ ИСПОРАЧА СООДВЕТЕН ОДГОВОР! ДОСТА Е ОД СРАМНИ ПОЛИТИЧКИ ПАЗАРИ!

ГРАЃАНИТЕ ЌЕ ГЛАСААТ ЗА НАРОДЕН КАНДИДАТ КОЈ ЌЕ СЕ ЖРТВУВА ЗА СИТЕ ПОДЕДНАКВО И ЌЕ РАБОТИ ЗА ИДНИНАТА НА СОПСТВЕНАТА ЗЕМЈА!
НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА!

 Ѓорѓија Џорџ Атанасоски
Претседател,МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Колумна

Да биде полошо од тоа, елитната институција што требаше да биде spiritius movens на едно такво разбирање на концептот „правда и мир“ (СЈО), се покажа како легло на криминалот и на корупцијата.

ГЕРОСКИ: Срамниот процес на лустрација, спроведен во владеењето на Груевски мора да се поништи

Сѐ додека не сфатиме дека правото е систем на јасно дефинирани и цврсто кодирани правила...

Зоран Заев не е веќе премиер, и никогаш повеќе нема да биде. Кулата од корупција му се распаѓа. Бидејќи бев дома за празниците имав две средби со некои доскора блиски до Фамилијата кои со душа ми објаснуваа дека не сакале, ама морале да соработуваат и прават работи кои по своја воља не би ги правеле.

ЛАТАС: ДРУЖЕ ЗАЕВ, цела фамилија ве решава со едно пушење џоинт

Кој мисли дека Фамилијата на З.З. ќе пропушти да земе барем 50 од 188 милиони измислена...

Не се лутам никому, но не им заборавам на ороводците на тој пуч. Особено не на нарачателот. Сакам јасно да им порачам дека на никого од тие што мислеле дека ми “давале” слобода, не му должам ништо. Тие што вложија пари, се офајдија Тие што вложија труд заедно со мене, ене ги работат и имаат високи плати, кои лично јас ги “избоксував”. Тие што ме поддржуваа морално и политички, печалеа и ене ги на власт, среќни и задоволни, си ги товарат камилите.

ГЕРОСКИ ДОБИВА СМРТНИ ЗАКАНИ: Сам си ја земам слободата, џабе ми се закануваат со банкини и опасни свиоци

Никогаш не сум бил толку често и толку бедно клеветен и навредуван како овие три години....

Она што е актуелно деновиве не е оставката на Муртинецот туку повторното акуализирање на синонимот сончоглед, облекување на нов дрес и палење на стариот.

ВАСКО БЕЛЕСКИ: ВРЕМЕ Е ДА СЕ ПРЕКИНЕ СО ТРАДИЦИИТЕ, ЈАС ТЕБЕ ТИ МЕНЕ, ЛЕПИ ПЛАКАТ ДОБИЈ РАБОТА

Васко Белески на својата фејсбук страна напиша неколку свои видувања за случувањата...