Најголем број од новопријавените случаи на коронавирус се со место на живеење во Скопје.

Објавил: Катерина Крстиќ | 3 април, 2020 10:08

Во Македонија 384 заболени од коронавирус- половина од заболените се Скопје!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во земјава вчера се регистрирани нови 30 случаи со што бројката на заболени е 384 лица. Надлежните го очекуваат пикот кон крајот на април, а покрај веќе преземените мерки, од следната недела во целосна функција ќе биде ставена и мобилната болница со која треба да се дуплира капацитетот на Инфективната клиника.

Најголем број од новопријавените случаи на коронавирус се со место на живеење во Скопје.

Најголем дел од регистрираните случаи се на возраст од 40-49 години (n=8), а во однос на дистрибуцијата по пол, пријавени се 13 женски и 17 машки лица. Хоспитализирани се 4 лица, а останатите се на домашно лекување.

Вкупно 20 лица имале контакт со веќе потврден случај на COVID-19 во државата, а едно лице има историја на неодамнешно патување (во последни 14 дена).

Вкупната бројка на заболени лица со коронавирус во Македонија е 384. Според место на постојано живеење, случаи на Ковид-19 се регистрирани во 16 градови: Скопје (195), Куманово (62), Дебар (47), Прилеп (21), Штип (15), Тетово (13), Струга (9), Велес (6), Битола (4), Охрид (3), Кавадарци (2), Гевгелија (2), Крива Паланка (2), Гостивар (1), Струмица (1) и Кочани (1) .

На ниво на општина на територијата на ЦЈЗ Скопје, пријавени се заболени лица во 10 општини, а најголем број на заболени се регистрирани во Карпош (35).

Проценката на ризик на СЗО на глобално ниво и на ниво на Европски Регион за понатамошно ширење на Ковид-19 кажува дека ризикот е многу висок.

Според категоризацијата на ризикот од СЗО, се проценува дека:

-Дебар е во фаза 4 (широко-распространета трансмисија во заедницата).
-Скопје е во фаза 4 (широко-распространета трансмисија во заедницата).
-Куманово е во фаза 4 (широко-распространета трансмисија во заедницата).
-Останатиот дел од Македонија е во фаза 2 (спорадични случаи).

На Клиниката за инфективни болести хоспитализирани се 64 пациенти. Во изминатите 24 часа примени се шест нови пациенти. Осум се со потешка клиничка слика, а неколку пациенти се во сосема добра состојба и тие ќе се тестираат во следните неколку денови со цел да се анализираат состојбите и доколку се негативни во два наврата ќе бидат испишани.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Алили најави дека родителите кои веќе ги запишале своите деца немале можност да контактираат со заразеното лице затоа што просторот за прием на ученици од основно училиште е посебен.

Прекинат уписот на првачиња во училиште во Тетово, наставник заболел од коронавирус

Во основното училиште „Истикбал“ во Тетово е прекинат процесот на запишување на учениците...

Бутел е една од општините каде бројот на заболени е висок,  но според митрополитот Петар, таа бројка која деновиве се презентира пред јавноста е од ифтарските вечери кои се одржувале во затворени простории.

Поповите против карантин за Задушница: Заболените се од ифтарите кои се одржуваа на затворено!

Во изјава за А1 Он митрополитот пелагониско-преспански Петар, кој е против да има карантин...

Скопскиот и тетовскиот во моментов се најзафатени региони со Ковид-19, односно региони во кои се регистрира широко-распространета трансмисија во заедницата.

Чаир жариште на коронавирус, речиси 100 заболени- ова се бројките на заболени во другите скопски општини!

Коронавирусот не стивнува во Македонија, а Скопје и Тетово се градовите со најголем...