Во Албанија, патарината за автопатот кон Косово чини 300 денари, но има големи попусти за локалното население што живее крај автопатот и за возачите кои редовно ја користат оваа делница.

Објавил: Рејхан Бајрами | 10 јуни, 2019 14:31

Во нашата земја се плаќаат најскапите патарини во регионот!

Фото/Текст извор: ©мкд.магазин

Во Македонија и натаму нема можност да се купи месечна или годишна карта за плаќање патарина. Па така, за оние кои редовно патуваат, на пример од Тетово, Велес, Куманово, Гостивар или Гевгелија за Скопје, излегува дека за патарини тредба да платат многу повеќе од она што се плаќа во соседните земји.

Во Бугарија електронската вињетка за еден месец без никакви ограничувања за патувања чини 940 денари.

За истиот период во Македонија еден возач кој редовно патува од Гостивар или Гевгелија до Скопје треба да плати потрошат фрапантни 5.320 денари или 6.840 денари. Од Велес до Скопје и назад месечно треба да се плати 4.560 денари за еден автомобил.
Граѓаните на Косово плаќаат патна такса од 2.460 денари годишно при регистрација на возилата.

Во соседна Албанија, патарината за автопатот кон Косово чини 300 денари, но има големи попусти за локалното население што живее крај автопатот и за возачите кои редовно ја користат оваа делница.
Цената на патарината и во Србија е пониска од онаа во нашата земја.

Во Бугарија електронската вињетка за еден месец без никакви ограничувања за патувања чини 940 денари. За истиот период во Македонија еден возач кој редовно патува од Гостивар или Гевгелија до Скопје треба да плати потрошат фрапантни 5.320 денари или 6.840 денари.

Од Смедерево до Белград (растојание од Скопје до Гостивар), се плаќа по 200 денари за едно патување во два правци со автомобил (Скопје – Гостивар чини 280 денари). Разликата за една година е цели 1.520 денари.
И во Србија може да се купи месечна и годишна карта за патарина, со што чинењето на патувањата по српските автопатишпта значително се намалува.
Во Грција е најскапо. Меѓу Солун и Лариса, на 150 – километри долгиот автопат се плаќа патарина од 486 денари по автомобил во еден правец. Сепак, и таму за локалното население што секојдневно патува се обезбедени големи попусти.
Во Македонија летово цената на патарината на новиот дел од автопатот за Гевгелија, од Демир Капија до Смоквица ќе биде 100 денари.

Директорот на ЈП „Државни патишта“, Зоран Китанов тврди дека патарините не поскапуваат.

„Нашите цени се убедливо најниски во регионот. Едно што е најбитно. Сите овие градби кога ќе завршат за неколку години, одржувањето на патната инфраструктура ќе чини околу 100 милиони евра. Парите од патарините ги користиме за ова, за граѓаните, а не за жални врби“, изјави Китанов.

На делницата Штип – Миладиновци, на двата пункта кај Кадрифаково и кај Свети Николе ќе се плаќа по 50 и по 70 денари, што знаедно со патарината Миладиновци, дневното користење на новиот автопат ќе чини 360 денари, што е за 120 денари повеќе од патувањето на релација Штип – Велес – Скопје и обратно.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според симулацијата на ДИК, Коалицијата предводена од СДСМ „Можеме“ ќе има 46 мандати, Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 16, Алијанса за Албанците 12, а Левица и ДПА по еден мандат.

СДСМ 46 мандати, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 16, АА-ААА 12, а Левица и ДПА по 1 пратеник

Со пребројани резултати од 99% од избирачките места, симулацијата на Државната изборна...

Тој истакна дека иако овие избори се поразлични од другите, сепак не се и помалку важни и изрази верување дека денешниот ден ќе донесе заеднички успех на сите во државата. 

ЗАЕВ: Овие избори се поразлични, но не и помалку важни- денеска граѓаните гласаа за иднината на државата!

Денеска во Струмица го остварив своето гласачко право, како придонес кон големата...

-Бројни нерегуларности се забележани во организација на СДСМ и ДУИ, како заплашување на гласачи, бугарски воз во Липковско и Сарај, употреба на полицијa – рече Таравари пред новинарите.

Таравари: Водиме убедливо пред ДУИ, се надевам овој победнички тренд ќе продолжи

Ние сме во убедлива предност пред ДУИ во изборните единици од каде добиваме информации,...

Од отворањето на гласачките места до 21 часот во МВР биле пријавени вкупно 151 настан, но 31 од нив биле лажно пријавени, односно полицајците излегувале на терен, но не го констатирале она што било пријавено.

Чулев: Приведени се осум лица, најмногу прекршоци имало во Струмица, а најмалку во Охрид

Министерот за внатрешни работи во техничката влада, Наќе Чулев денешниот изборен ден...