На алкохол вкупно се потрошиле 130 милијарди евра, што е 0,9 проценти од БДП на Унијата или повеќе од 300 евра по глава на жител.

Објавил: admin@magazin | 6 јули, 2022 4:25

Во овие земји најмногу се троши алкохол

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Гледан како дрога, често алкохолот (етанолот) е причина за ефекти кои го забавуваат човечкиот централен нервен систем.

На алкохол вкупно се потрошиле 130 милијарди евра, што е 0,9 проценти од БДП на Унијата или повеќе од 300 евра по глава на жител.

Во општа употреба, зборот алкохол најчесто се однесува на етанол, познат и како зрнест алкохол (направен од житни растенија), или, пак, на било кој пијалак кој содржи етанол (види алкохолен пијалак). Последица на ова значење е терминот алкохолизам (зависност од алкохол). Другите форми на алкохол најчесто се именуваат со појаснувачка придавка, на пример изопропил алкохол, или со суфиксот -ол, како во изопропанол.

Најголем удел во потрошувачката на алкохол имаат трите балтички држави – Естонија со 5,2 отсто, Летонија со 4,9 и Литванија со 4проценти.

Следуваат Полска со 3,5 проценти од вкупните трошоци на ниво на ЕУ, Чешка со 3,3 проценти, Унгарија со 3 и Финска со 2,8 проценти.
Од друга страна најмалку за алкохол потрошиле во Шпанија само 0,8, отсто, Грција и Италија. По нив се Германија, Австрија и Португалија со 1,4 проценти.

Од 2007 до 2021 година потрошувачката на алкохол пораснала во Романија од 2,3 проценти на 2,7 додека во Бугарија е намалена од 3 на 1,7 проценти.

Во хемијата, алкохол е поопшт термин, кој се применува за секоја органска супстанца во која хидроксилната (-OH) група е поврзана со јаглероден атом, кој, од друга страна, е поврзан со други водородни и/или јаглеродни атоми!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Најчитани вести

[jetpack_top_posts_widget title="" count="5" types="post" display="list"]

Останати вести од Анализа

Повеќето од болестите на таа листа ни се веќе познати – ебола, САРС, Зика и слично – но последната болест на тој список има застрашувачко име „Болест Х“!

Што е мистериозна „Болест Х“? СЗО тврди дека ќе ја предизвика уште посмртоносна пандемија

Светската здравствена организација (СЗО)состави листа на „приоритетни болести“ кои...

Од прегласна музика и голема изложеност на премногу бучна музика во кафиќите и дискотеките,младите се во голема веројатност дека можат да го изгубат својот слух.

Милијарда тинејџери во светот се во опасност да го загубат слухот поради гласна музика

Младите сакаат многу да слушаат гласна, па дури и прегласна музика и поради тоа околу...

Индексот на доларот, кој го покажува движењето на американската вредност во однос на другите шест најважни светски валути, минатата недела падна за 0,2 отсто, на 104,69 поени.

Еврото зајакна во однос на доларот

На светските пазари курсот на европската валута во однос на доларот порасна минатата...

Неизвршената група пресуди од страна на Бугарија повторно се најдоа на дневниот ред на Комитетот на министрите на Советот на Европа, по втор пат за една година и повторно констатацијата е иста – пресудите не се извршени.

Комитет на министри на СЕ: Бугарија да дозволи регистрација на здруженија на македонското малцинство

Бугарија повеќе да не го одбива регистрирањето на здруженија кои имаат за цел „признавање...