Најново метео

Објавил: Сара Фемина | 22 јануари, 2022 10:14

Во Охрид измерени рекордни минус 10

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Минимални температури под нулата утринава се измерени насекаде низ државата. Во ноќните часови облачноста се намали, но дуваше слаб до умерен ветер од северен правец, особено вдолж Повардарието. Утрово е сончево и многу студено со мала, а на североистокот со умерена облачност.

Утрово според информациите на Управата за хидрометеролошки работи најниска температура измерена била во Маврови Анови -16 , потоа следат Битола -14, Берово, -13 Крушево, -12 Крива Паланка, -11 Тетово, Дебар, -10 Прилеп, Охрид, Претор, -9 Штип, -8 Струмица, Демир Капија, -7 Скопје-Зајчев Рид, -6 Куманово, -3 Дојран, -2 Гевгелија.

Што се однесува до висината на снежната покривка  измерена во во 7 часот (во см) највисока е измерена во Маврови Анови 36 см, 32 Попова Шапка, 19 Пожаране, 16 Битола, Крушево, 12 Охрид, 10 Дебар, 7 Гостивар, Крива Паланка, 6 Тетово, Претор, 2 Скопје-З.Рид, Берово.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Од денес, па во следните денови времето во Македонија ќе биде претежно стабилно, суво и сончево во претпладневните часови, додека во попладневните и вечерните часови локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Македонија под влијание на НЕВООБИЧАЕНО ТОПОЛ бран од Африка – Но и можност за локално НЕВРЕМЕ!

Нашата територија се наоѓа под влијание на МНОГУ ТОПЛА воздушна маса која продира...

Ќе има услови и за локална појава на НЕВРЕМЕ. Температурите ќе бидат без поголеми промени и максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 30 степени, додека во најтоплите предели истите се очекува да се искачат и малку над 30 степени.

МАЈСКИ АФРИКАНСКИ БРАН ВО МАКЕДОНИЈА: Уште ПОТОПЛО во првите денови од новата недела!

Како што веќе најавивме денес претежно во западните предели ќе има појава на локален...