Невреме во Охрид

Објавил: admin@magazin | 2 јули, 2023 10:07

Во Охрид наврнале 20 л/м2 дожд

Фото/Текст извор: ©магазин.мк ohridnews

Во изминативе 24 часа до 8 часот утрово во Охрид  наврнале 20 литри дожд на метар квадратен информираат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Најмногу дожд наврна во Пожар 29 л/м2, 27 во Струмица, 26 во Демир Капија, 25 во Попова Шапка, 24 во Пожаране, 22 во Прилеп и Виница, 21 во Штип и 20 во Крушево.

Дадените вредности за количината врнежи се измерени на дождомерните места на УХМР. Поради локалноста на процесите, паднатата количина воден талог многу варира и на различни места може да е многу поголема од измерената, велат од УХМР.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Главната причина за кавгата меѓу актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и неговиот претходник Никола Груевски е во личните суети, а не во политичките разлики поврзани со уставните измени, смета првиот лидер на партијата и експремиер Љубчо Георгиевски.

Георгиевски: Груевски претходно ги сруши измените на КЗ што сега му се потребни и за кои плаче

Прашан во интервју за емисијата „Трилинг“ дали владејачката гарнитура е подготвена...