Прокламираната економска "моќ" на Европската Унија, остави над половина милион пољаци да живеат на работ на сиромаштијата иако се вработени во јавната администрација

Објавил: Мирко Бачиќ | 23 септември, 2018 8:59

Во Полска протести за поголеми плати во јавниот сектор

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

“Идеалната” Европска Унија, причина за огромна сиромаштија во земјите кои едноставно не можат да го стигнат прокламираниот економски развој.

Во главниот град на Полска, Варшава се одржаа протести на кого демонстрантите бараа зголемување на платите во јавниот сектор.

Според варшавската полиција на протестот учествувале околу 30.000 луѓе.

Не можеме да живееме од плата до плата. Нашите семејства гладуваат, изјави Јан Гуз од синдикатот ОПЗЗ, кој брои околу 500.000 членови.

Полска од почетокот на минатата година бележи постојан раст на бруто домашниот производ во висина од четири до пет проценти во секој квартал на годишно ниво.

Но, економистите предупредуваат дека ќе расте притисокот за зголемување на платите, а исто така ќе се зголемува и недостигот од работна сила.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Злосторството во градот Конгсберг предизвика тага и ужасеност во Норвешка. Осомничениот напаѓач, кој со лак и стрели, уби пет и рани две лица е 37- годишен Данец, соопшти норвешката полиција.

Норвешка во шок по смртоносниот напад со лак и стрели

Злосторството во градот Конгсберг предизвика тага и ужасеност во Норвешка. Осомничениот...

Најголем дел од кафето се увезува од Бразил – 32 проценти и Виетнам – 22 проценти, по што следат Хондурас – 7 проценти, Уганда – 6 проценти и Колумбија – 5 проценти.

Србија произведува најмногу кафе во регионот, Македонија на 5 место

Во 2020 година во ЕУ произведени се вкупно 1,9 милиони тони кафе, што е раст од 10 проценти...

Според политичките аналитчари во Албанија, балканската турнеја на Меркел која за еден месец заминува во политичка пензија е потврда за тоа колкаво значење Гемранија придава на Западен Балкан.

Меркел денеска ќе допатува во Србија, а во вторник ќе ја посети Албанија

Германската канцеларка денеска ќе допатува во Србија, а во вторник ќе ја посети Албанија. Меркел...