Во северно корејската провинција Хванхедо врне веќе 10 дена, а од поплавите животот го загубија 76 лица, 75 се сметаат за исчезнати а уништени се над 800 објекти

Објавил: Мирко Бачиќ | 7 септември, 2018 6:56

Во поплавите во Северна Кореја најмалку 76 мртви и 75 исчезнати

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Најмалку 76 лица загинаа, а речиси исто толку се сметаат за исчезнати како резултат на големите поплави што ја погодија Северна Кореја.

Истовремено, илјадници луѓе останаа без покрив над главата, соопштија Меѓународната федерација на Црвен крст и Црвена полумесечина.

Волонтери од Националниот Црвен крст учествуваат во спасувачките операции во северниот и јужниот дел на провинцијата Хванхедо, каде врне дожд од 28 август.

Во изјавата на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената се дополнува дека меѓу 75-те лица кои се сметаат за исчезнати, голем број се деца.

Во поплавите се уништени повеќе од 800 објекти, вклучително и куќи, клиники и училишта, се вели во соопштението.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Комисијата дополнително ќе се произнесе од кој ден да започне полицискиот час и до кога да трае.

МАКЕДОНИЈА ПОВТОРНО СЕ ЗАТВОРА: Комисијата за заразни болести предлoжи полициски час во цела држава

Министерстeрот за здравство Венко Филипче, по предлог на Комисијата за заразни болести...

Македонците се разединети и сите ние, политичарите, но и сите партии, имаат учинок и одговорност за тоа. ВМРО има зад себе историски пропуштени шанси, поделби, расколи, но се случувале и обединувања.

Тодоров: Мицкоски не само што е пречка за обединување на ВМРО, туку е пречка и за обединување на нашиот народ

Поранешниот министер за здравство Никола Тодоров се обрати до членството на ВМРО-ДПМНЕ...

„Актуелен беше Клиничкиот центар. Тоа е проект за еднаш во 100 години. Вреден е 500 милиони евра според физибилити студијата од 2014 година од времето на ВМРО-ДПМНЕ.

Заев: Понудив опозицијата да има институционална контрола врз реализацијата на новиот Клинички центар, тие со 2.000 амандмани го блокираа законот

„Јас сум да постигнеме консензус. За 10%, за 20%, за 30% од прашањата. Тоа ќе ја забрза брзината...

Според податоците, станува збор за група за која полицијата подолго време работи на разбивање на ланецот наркотици.

Голема акција на МВР во Гевгелија, запленета голема количина на дрога

Во Гевгелија во тек е акција за сузбивање на нелегална трговија со дрога. Неофицијално...