Таа рече дека сите 194 избирачки места во 80 општини се отворени во 8 часот и дека гласањето се одвива без застои, во демократска атмосфера и со почитување на мерките за заштита од ковид-19.

Објавил: Рејхан Бајрами | 12 декември, 2021 12:08

Во првите три часа од изборите за нов лидер на СДСМ излегле 12 отсто од членовите

Фото/Текст извор: ©магазин/360 степени

Претседателката на Централната изборна комисија на партијата рече дека овој одѕив е добар податок. Гласањето на 194 места завршува во 19 часот!

Дванаесет отсто од членството на СДСМ излегло на гласање во првите три часа од денешните вонредни внатрепартиски избори. Претседателката на партиската Централна изборна комисија, Викторија Мандиќ, оцени дека оваа излезност е добар податок.

Таа рече дека сите 194 избирачки места во 80 општини се отворени во 8 часот и дека гласањето се одвива без застои, во демократска атмосфера и со почитување на мерките за заштита од ковид-19.

Членовите на СДСМ кои до предвидениот рок не се регистрирале како гласачи, тоа може да го направат во текот на денот на гласачите места. Сите кои имаат електронска членска книшка на СДСМ имаат право на глас, рече Мандиќ.

Таа најави дека, по завршувањето на гласањето во 19 часот, изборната комисија ќе ги соопшти резултатите од денешните вонредни избори во партијата, кои следуваат по оставката на досегашниот лидер Зоран Заев, кој го водеше СДСМ од средината на 2013 година.

На вторите директни избори во СДСМ, а први вонредни, кандидати за нов лидер се Димитар Ковачевски, Фросина Ременски и Јован Деспотовски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Лавина реакции во јавноста и молк од претседателот на Собранието Талат Џафери предизвика објавената аудиоснимка на која се слуша како тој им вика употребувајќи вулгарни зборови на собраниски службеници по завршување на пленарна седница

Се бара оставка на Џафери: Недостоен е да го води Собранието!

Фрапирани сме од примитивизмот на Талат Џафери, кој ја извршува должноста претседател...

Кусата телефонска анкета, како што напоменува ИПИС, е спроведена во периодот помеѓу 4 и 6 мај на примерок од 1111 полнолетни испитаници на ниво на цела држава. ИПИС напоменува дека сите истражувања на Институтот се подложни на статистичка грешка која изнесува +/- 3 проценти, поради што сите

ИПИС: 39,1 отсто од анкетираните за предвремени избори, 32,5 отсто против, 28,4 отсто „не знааат“

Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС) денеска излезе со анкета за ставовите...

Според Ковачевски, ова што го прави Мицкоски е „најнеодговорното нешто што може некој да го направи“.

Ковачевски ги плаши граѓаните дека оваа година ќе биде најтешка по Втората светска војна

Премиерот и лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски, во гостување на ТВ21 рече дека наредната...